5 צעדים לחיסכון בעלויות תיקון רכב מיד שנייה

הוצאת תיקון בלתי צפויה על הרכב שלכם היא מטרד שכל אחד מאיתנו יעדיף למנוע. מדריך יד2 יעזור לכם להימנע מהוצאות לא רצויות

טיפול שוטף לתחזוקת הרכב: למה כדאי לשים לב?

אין דבר מעצבן מהוצאה לא רצויה על הרכב – במיוחד כשמדובר בתקלה שהיינו יכולים למנוע. יחד עם זאת, צרות פתאומיות עם הרכב, עם כל ההוצאות הכרוכות בכך, עשויות להיות הרבה יותר מסתם מטרד. רובנו לא ממש יכולים להסתדר בלי אמצעי תחבורה אמין לאורך זמן, וכפועל יוצא, לא משנה מה יהיה גובהו של החשבון לתיקון הרכב, לא תהיה לנו ברירה אלא לשלמו.

עלויות שוטפות הן סיבה בהחלט מספקת לקיומה ותחזוקתה של קרן למצבי חירום, אך גם כך ישנם מספר דברים חכמים שנוכל לעשות על מנת לשמור על הוצאות תיקון הרכב במינימום ההכרחי. להלן חמשת הצעדים המרכזיים:

מוסך אמין

מצאו מוסכניק שאתם סומכים עליו. זה עלול להישמע הזוי ובלתי נתפס, אך לא כל המוסכניקים שמים את האינטרס שלכם בפסגת סדר העדיפויות שלהם. חלקם אף עשויים לחייב אתכם עבור שירותים שאותם אינכם צריכים, אבל אם נשים את הציניות בצד, הרי שאינספור מוסכניקים הגונים, מקצועיים וחרוצים מסתובבים להם ברחבי הארץ. הטריק הוא לאתר את אחד הטובים ואז לפתח איתו מערכת יחסים ארוכת טווח אמיתית. על מנת למצוא מוסכניק הגון ונחמד, ניתן להיעזר בהמלצות של חברים או בני משפחה וכמובן לבצע חיפוש באמצעות אינדקס בעלי המקצוע של יד2.

איך תדעו שבחרתם מוסך אמין?

עשה זאת בעצמך

יש לא מעט דברים שזול יותר לעשות לבד, וכך גם בכל מה שקשור לרכב – למדו כיצד לעשות זאת בעצמכם. למרות שזה עלול להישמע מבהיל בתחילה, למעשה יש לא מעט מטלות לתחזוקת ותיקון הרכב שאפילו טירון מוחלט יגלה שהן פשוטות לביצוע. לכל הפחות, עליכם לדעת כיצד למלא נוזל שמשות ולהחליף נתיך (פיוז), פילטר אוויר, מצבר ופנסים.

מעבר לכך, כדאי לכם לשקול קניית מחשב דיאגנוסטיקה. תמורת סכום לא גבוה במיוחד, תוכלו לדעת מה השתבש במידה ונורית "בדוק מנוע" נדלקה ובכך לחסוך ביקור במוסך. מחשב כזה ניתן למצוא גם בעזרת לוח יד2. מרבית החנויות המוכרות חלקי חילוף לרכב מחזיקות את החלפים הנפוצים במלאי, וישמחו להזמין בעבורכם כל חלק אחד שתצטרכו. בנוסף, אם אתם לא בטוחים שאתם יודעים כיצד לתקן משהו, תוכלו לחפש סרטוני עשה זאת בעצמך חינמיים ביו-טיוב, או במקומות אחרים ברשת.

חלפים משומשים

אנחנו נמליץ לכם על החלופה הזולה והירוקה ולכן, כדאי שתמצאו חלפים משומשים. ניצול יעיל של חלקי חילוף משומשים עשוי לחסוך לכם מאות ואלפי שקלים בטיפולי רכב, במיוחד במידה שאתם יודעים לבצע את העבודה בעצמכם. ברשת ישנם לא מעט אתרים בהם תוכלו לתור אחר החלקים הספציפיים המתאימים לדגם ולחברה שייצרה את מכוניתכם. על פי רוב, מחיר החלפים נקבע בהתאם למצב בו הם נמצאים.

ברגע שאיתרתם את החלק הנחוץ לכם, תוכלו לקבלו במשלוח או לאסוף אותו בעצמכם. בין אם מדובר במראת צד, בכיסוי פגוש, בפנסים אחוריים וקדמיים או במכסה לתא המטען, ישנם אינספור חלפים שניתן להשיג במחיר משתלם. בדקו גם חלקי חילוף בעזרת לוח יד2.

היכן מוצאים חלפים זולים ואיכותיים?

סקר שוק

לפני שאת מתחילים במלאכת החלפת החלפים, ערכו מחקר מקדים. כאשר אתם ניצבים בפני הצעת מחיר מנופחת לטיפול ברכב, אף פעם לא יזיק לבקש חוות דעת נוספת. ראשית, ודאו שאתם מבינים כל פריט ברשימה של עבודות התיקון המוצעות. אם אתם לא מכירים משהו, בררו לגביו. לא בטוח שכל הפריטים ברשימה הכרחיים לחלוטין. ניתן להיעזר באינטרנט בשביל לקבל מושג לגבי עלויות הטיפול ונמליץ גם לבדוק האם חלק מהטיפולים המוצעים נמצאים תחת אחריות. מעבר לכך, שווה לבצע תחקיר בקשר לאופציות האחריות שהיו בתוקף כאשר הרכב היה חדש.

לעתים תגלו שהארכת תעודת האחריות עשויה להיות רלוונטית עבורכם בדיעבד.

תחזוקה שוטפת

כל מכונאי רכב יגיד לכם שבכדי למנוע בלאי מהיר ברכב כדאי לטפל ולתחזק אותו באופן שוטף – לכן, בצעו תחזוקה מונעת. אומרים שגרם של מניעה שווה לק"ג של תרופה, ואמירה זו נכונה במיוחד בכל הקשור לתחזוקת המכונית. להלן מספר טיפים אפקטיביים:

  • צמיגים: ודאו שצמיגי הרכב מנופחים כראוי. שמרו על PSI התואם להוראות היצרן הכתובות על צד הדלת. לחץ שאינו מתאים גורם לצריכת דלק מוגברת ולבלאי ושחיקת הצמיגים והמתלים.
  • בלמים: החליפו את רפידות הבלמים בתדירות התואמת להנחיות היצרן. ככל שתמשיכו לנהוג עם בלמים שהחלפתם נדרשת, כך גדל הסיכוי שתגרמו לנזק לרכיבים נוספים במערכת הבלמים.
  • איזון: שמרו על איזון גלגלים תקני. איזון הרכב צריך להיבדק באופן שגרתי. אם הגלגלים אינם מאוזנים, תרגישו משיכה ימינה או שמאלה בעת הנהיגה.
  • שמשות: תקנו נזקים לשמשות באופן מיידי. תיקון נזק קל שנגרם לזכוכית עשוי להיות עניין לא יקר במיוחד. אם תתמהמהו, המפגע הקטן עלול להתפתח לסדק ולשבר של ממש ולהפוך את התיקון ליקר בהרבה.
  • נוזלים: בדקו את רמות הנוזלים ברכב מעת לעת. רמות נוזל נמוכות עלולות להגדיל את המתח על החלק או המערכת אותם הנוזל משרת. בנוסף, רמות נמוכות עשויות לרמוז על דליפה שלא הייתם מודעים לקיומה. איתור מוקדם של דליפת נוזל יכול למנוע תקלות ותיקונים יקרים.

אם תשמרו על רכבכם אנחנו בטוחים שהנסיעה תהיה חלקה ונעימה יותר, אולם מעבר לחיסכון הכספי, זכרו: רכב מתוחזק היטב הוא גם ערובה לביטחון הנוסעים בו. שתהיה לכם נסיעה נעימה!