הכל על כל רכב בייבוא אישי וקצת יותר

מאסתם בכל המכוניות שאתם רואים על הכבישים והחלטתם לייבא רכב מחו"ל? הכתבה הזו בשבילכם – כל מה שצריך לדעת כדי לייבא את ה-רכב שלכם מעבר לים

מדובר במשימה לא פשוטה ואפילו קצת מייגעת, אך בסופו של דבר, ניתן להרוויח בצורה זו עשרות עד מאות אלפי שקלים ממחיר הרכב בארץ ועל הדרך להשיג את רכב החלומות.

למה לייבא רכב ביבוא אישי?

יש כמה וכמה סיבות לייבוא רכב באופן אישי. הסיבה הראשונה: ניתן לחסוך הרבה מאד כסף – עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים, בייחוד אם מחיר הרכב בארץ הוא גבוה מאד. זו הסיבה שמרבית הרכבים שמיובאים בייבוא אישי הם רכב יוקרה, שטח או ספורט, שמטבע הדברים הם בעלי תג מחיר גבוה (לייבא מכונית משפחתית פופולארית זה בזבוז זמן וטרחה, כי הרווח הזעום לא יהיה מוצדק).

דבר נוסף, הרצון להיות ייחודי. כל אחד הרי חולם לצאת מעדר האוטומטיות הכסופות שנראות אותו הדבר, ו'להעמיד' ליד הבית רכב נדיר ויפהפה. זה גם קשור לכך שהיצע דגמי המכוניות בארץ הקודש הוא מצומצם עד מאד – השפע הגדול נמצא מעבר לים. לא כל אחד רוצה להסתפק בדגמים הספציפיים שמציע לו היבואן בארץ. לעיתים השאיפה היא פשוט לייבא דגם שנמכר בארץ, אך לצייד אותו במנוע יותר גדול, בגג נפתח, או ברמת אבזור וגימור שאינה מוצעת בכלל בישראל.

מדוע מעטים יחסית מייבאים רכב ביבוא אישי?

ללא כל ספק, להיכנס לסוכנות של יבואן רכב רשמי פה בארץ, לרכוש רכב חדש ולהיות עם ראש שקט, זה הדבר הכי מהיר, נוח וגם בטוח. הדבר המבאס הוא, שיש רכבים רבים מדגם זה על הכביש. הסיבה למיעוט היחסי של המייבאים באופן אישי נעוצה בכך שמרבית הציבור עדיין חושש מהתהליך והביורוקרטיה היחסית מסובכת, הכרוכות בייבוא.

ישנם גם חששות מפני אבדן אחריות והיעדר חלפים לרכב שהגיע באופן עצמאי. יחד עם זאת, משנה לשנה עולה מספר כלי הרכב שיובאו בייבוא אישי. אם בשנת 2007 יובאו בסביבות 1,100 כלי רכב ביבוא אישי, הרי שבשנת 2009 כבר יובאו 3225 כלי רכב- עלייה מרשימה לכל הדעות.

האם ניתן לייבא כל כלי רכב שרוצים?

בפירוש לא. ישנן הגבלות שמכתיבות איזה רכב ניתן לייבא ארצה. ראשית, ניתן לייבא אך ורק רכב בקטגורית M1 – כלומר, רכב נוסעים פרטי. על הרכב להיות חדש, או משומש ובלבד שמועד ייצורו אינו עולה על שנתיים לכל היותר. תושבים או סטודנטים חוזרים יכולים לייבא רכב שמועד ייצורו הוא עד ארבע שנים.

ניתן לייבא רק רכבים שאושרו לייבוא על ידי משרד התחבורה. אך יש צורך בהצגת מספר אישורים: אישור שיש לרכב המיובא נציגות בארץ, אישור שהרכב יקבל מיבואן שירות, אישור שהרכב יקבל שירות ממוסך מורשה, וכן אחריות יצרן בין לאומית. רכב כזה חייב לעמוד בתקן האירופאי הנהוג בארץ, למרות שלא מעט מכוניות אמריקניות (או אירופאיות / יפניות שמיוצרות בארה"ב) ניתן לייבא לארץ.

עם זאת, יש לשים לב לדגמים אחדים שאסורים לייבוא, בשל בעייתיות בצורת פנסי החזית, ובהם פורד מוסטנג, פונטיאק סולסטיס, ביואיק אנקלייב וכו'. רצוי להיכנס לאתר הייעודי של משרד התחבורה. על המייבא להיות בעל רישיון נהיגה בתוקף, מסוג שמתאים לרכב אותו הוא מייבא.

לקריאה נוספת

מהו הליך היבוא?

ראשית, צריך למצוא את הרכב הדרוש לקנייה. אפשר לשוטט בחו"ל ולחפש באופן פיזי אצל אנשים פרטיים או דילרים, או לחפש באינטרנט מהבית. מובן שהאפשרות הראשונה מומלצת יותר. כשנמצא הרכב המבוקש, הקונה משוכנע שהרכב במצב מצוין ועם קילומטראז' אפסי או נמוך- אפשר לרכוש אותו. לאחר תהליך זה יש להעלות את הרכב על מוביל, ואחר כך לשנע אותו עד לנמל הרצוי. משם, עושה הרכב את דרכו לישראל.

שחרור מהמכס

עד כה, שולם מחירו של הרכב בארץ המוצא, שולמו השינוע היבשתי והימי, אבל למרות שרכב החלומות שלכם כבר הגיע ומחכה לכם בסבלנות בנמל- הוא עדיין לא שלכם.

יש להציג בין השאר חשבון מכר (מקור) או הסכם רכישה ובהם פרטי הרכב, וגם חשבון הובלה וביטוח, רישיון רכב מחו"ל (מקור), רישיון יבוא או אישור מטעם משרד התחבורה, חשבון מטענים, פקודת מסירה של סוכן האנייה/סוכן תעופה.

כעת, מתבצעת על ידי אנשי המכס הערכת מחיר הרכב שמתבססת על עלות היבוא. יש לשלם מיסים שמורכבים ממכס, מס קנייה ומע"מ. אחוז המס משתנה בין השאר בהתאם למדינה ממנה נרכש הרכב, לאבזור הבטיחות שבו הוא מצויד וכן ברמת פליטת המזהמים (מס ירוק). אגב, אם הרכב משומש- הוא זוכה להנחה קלה במיסוי.

האם חייבים לעשות זאת לבד?

לא. למעשה, כיום ישנן אינספור חברות שישמחו לעשות זאת בשבילכם. הן מתמחות בכך וזה אינטרס הדדי: הלקוח מקבל ייעוץ ותיווך מושלם בכל שלב בייבוא, והתהליך מתבצע במהירות יחסית, ללא שום כאב ראש מצד הלקוח. כדאי לבחור סוכנות ייבוא אישי בהתאם לוותק שלה ולהמלצות שנתקבלו, כי כמעט כמו בכל עסק, גם פה יש חאפרים. בהפקדת כסף רב בידיים שלא תמיד אפשר לסמוך עליהן ישנו סיכון שכמעט ולא קיים כשמבצעים רכישה בסוכנות רכב של יבואן רשמי. לחיפוש רכב בייבוא אישי בלוח רכב פרטי