האם כדאי לרכוש דירה מכונס נכסים? מדריך

מהי רכישה מכונס נכסים, מדוע זה משתלם מאוד – ואיך תצליחו גם אתם להשיג נכס במחירים סופר אטרקטיביים. כל מה שחשוב לדעת על רכישה באמצעות תהליך של כינוס נכסים

בלקסיקון הביטויים הישראלי, יש כמה צירופי מלים שעצם אזכורם מוביל לתחושת חוסר נוחות אצל רבים – גם אם לא ברור לנו לגמרי מה משמעותם. כך, למשל, "חדלות פירעון", "שומת מס שבח" וכן, גם "כינוס נכסים". חוסר הידע עושה עוול לביטוי בחלק מן המקרים, כמו בדוגמה האחרונה.

מהו בכלל כינוס נכסים?

הסיטואציה המוכרת ביותר לקהל הרחב, היא כאשר אדם לא מסוגל לעמוד בתשלומים של נכס מסוים שרכש (כגון דירה), הגוף שמימן את הרכישה, כמו למשל בנק, פונה לבית המשפט על מנת שידאג למכירת הנכס בשם אותו אדם. עם זאת, כיום מקורם של מרבית הנכסים הוא מעיזבונות, פירוק שיתוף (כמו גירושין), ממכרזים למיניהם של רשויות ובנקים וכו'.

לאחר שהתיק מגיע לבית המשפט, הוא ממנה כונס נכסים, כלומר עורך-דין, שתפקידו הוא להיות נציג מטעם המדינה שימכור את הנכס – בשם אותו אדם. עורך הדין נכנס לנעליו של בעל הנכס והוא צריך למכור את הנכס בשוק החופשי לכל המרבה במחיר, בהתאם להוראות החוק.

כל הדירות למכירה במקום אחד – היכנסו ליד2>>>

למה כינוס נכסים משתלם לרוכשים פוטנציאליים?

החדשות טובות עבור הרוכשים הפוטנציאליים, הן שמאחר והגוף שמינה את הכונס מעוניין בקבלת הכספים כמה שיותר מהר, הרי שההליך כולו פועל באופן בהול, כך שניתן לרכוש את הנכסים מוצעים למכירה במחירים אטרקטיביים ביותר, לעיתים עד 30% פחות ממחירי השוק.

היתרונות המרכזיים ברכישת נכס במסגרת כינוס נכסים:

  • ההליך מתנהל במסגרת מאוד מצומצמת של זמן.
  • הנכסים חייבים להימכר תוך כמה שבועות וכך חשופים למספר מתעניינים קטן יחסית.
  • נוצרת הזדמנות לקנות נכס שווה יותר, גדול יותר, או באזור מובחר יותר, וזאת בשל ההנחה המשמעותית במחיר.

אתר כונס נכסים באתר יד2 הוא האתר היחיד והראשון מסוגו בארץ – בין יתרונותיו:

  • מעקב יומיומי על ידי אנשי שטח בתוך בתי המשפט ולשכות ההוצאה לפועל.
  • ריכוז כל המידע על מכרזי הנכסים בכינוס במקום ואתר אחד, אמין וקל לשימוש, לעומת מאגרי מידע אחרים האוספים את המידע רק מהעיתונות ולהם כרבע מכמות הנכסים הקיימים באתר.

מה יופיע בהצעת המכרז?

לצורך מכירת הנכס, חייב כונס הנכסים לפרסם מודעה בשני עיתונים לפחות וכיום חלקם אף מפרסמים באתרי אינטרנט רלוונטיים. בפרסום מופיע תאריך הגשה אחרון לקבלת הצעות.

כל אדם הנחשף למודעה בכל מדיום פרסומי שהוא, יכול להגיש הצעה לרכישת הנכס עד לתאריך ההגשה האחרון.

מקובל להגיש הצעה המשקפת מחיר נמוך בהרבה ממחיר השוק או מחיר המחירון של הנכס (עד 30% הנחה במקרה של מגרש או דירה).

יש לציין, כי במקרים חריגים המודעה כבר מציינת את המחיר המבוקש, אך מדובר, כאמור, ביוצאים מן הכלל.

איך מגישים הצעה?

  • סיור בנכס – בתיאום מול עורך הדין הממונה.
  • בניית הצעת מחיר – קונה פוטנציאלי שהתרשם לטובה ממגרש או מבית שראה, יכול להגיש הצעת מחיר שהוא יכול לעמוד בה.
  • הגשת טפסים להצעה – בעת הגשת הטפסים הרלוונטיים במשרדי כונס הנכסים, יש להפקיד עירבון בגובה 10% מערך ההצעה (לעיתים מדובר גם ב-5%, תלוי בבקשת עורך-הדין). צעד זה נועד לסנן רוכשים שייתכן ואינם מגלים רצינות מספקת.

שלב ההתמחרות והזכייה

בשלב הבא, עורך הדין מזמן למשרדו את מי שהגיש הצעות רלוונטיות לצורך התמחרות.
כולם יושבים מסביב לשולחן ומבצעים מעין מכירה פומבית, כאשר מגיש ההצעה הגבוהה ביותר לאחר סיום ההתמחרות זוכה בנכס באופן זמני.

עם סיום תהליך ההתמחרות, עורך-הדין מוסר את ההצעה הזוכה לאישור בית המשפט ושאר המשתתפים שלא זכו יקבלו בחזרה את כספי העירבון.

בתוך זמן משוער של כשבועיים, בית המשפט מוסר את תשובתו לעו"ד ומשם למגיש ההצעה הזוכה.
במידה שבית המשפט אישר את ההצעה, הזוכה נקרא להגיע ולפדות את הנכס. מובן כי הסכום שניתן כעירבון (10%) יורד מהסכום המשולם.

חשוב לדעת

אדם שזכה בהתמחרות ולאחר מכן התחרט- עלול לאבד את כספי העירבון (בידי כונס הנכסים ניתנת הסמכות לחלט כספים אלו). עם זאת, חשוב לזכור, שמדובר בהליך פשוט ומהיר, אשר טומן בחובו פוטנציאל גדול לרכישת נכסים איכותיים בהנחות משמעותיות ביותר.