5 צעדים לקניית רכב מכונס נכסים

זה נשמע מפחיד, אבל תוך 5 מהלכים פשוטים יחסית גם אתם יכולים לקנות מכונית מכונס נכסים במחיר מציאה. המדריך המקוצר של יד2

עבור לא מעט אנשים, צמד המלים “כינוס נכסים” מעביר צמרמורת בלתי מוסברת במורד הגב, או למצער מעלה קונוטציות של סבך ביורוקרטי, פקידים אפרוריים ומשרדים עבשים. האם יש לכך הצדקה? התשובה, תתפלאו, היא “לא” מוחלט.

המציאות מוכיחה כי לא רק שאין מדובר בהליך “רע” לצרכן, אלא שעל פי רוב מדובר בהזדמנות אמתית לרכוש נכס איכותי במחיר אטרקטיבי. כאשר ברכישת מכונית עסקינן, הדבר נכון על אחת כמה וכמה.

שלל סיבות, כגון קשיי נזילות, הביאו לעלייה במספרם של רכבי הכינוס הנמכרים על ידי בית המשפט. מדובר במכוניות שעקב אי עמידה בתשלומים עבורם הועברו לכונס נכסים, כלומר לעורך דין שמינה בית המשפט, על מנת שיימכרו על ידו בשוק החופשי.

קניית רכב במסגרת כינוס נכסים טומנת בחובה יתרונות רבים, כגון התנהלותה במסגרת זמן מאוד מצומצמת, או העובדה שהרכבים חייבים להימכר תוך מספר שבועות וכתוצאה מכך חשופים למספר מתעניינים קטן יחסית, לכן הכנו לכם מדריך מקוצר לרכישת מכונית מכונס מכסים בחמישה צעדים:

1. חיפוש ואיתור

עליכם לקיים מעקב אחר מודעות על כינוס. עורכי הדין נוהגים לפרסם מודעות בעיתונים ובאתרי האינטרנט הרלוונטיים. כל אדם הנחשף למודעה בכל מדיום פרסומי שהוא, יכול להגיש הצעה לרכישת הנכס עד לתאריך ההגשה האחרון.

חשוב לדעת שמדור כונס הנכסים מבית יד2, הינו האתר היחיד והראשון מסוגו בארץ המנהל מעקב יומיומי על ידי אנשי שטח בתוך בתי המשפט ולשכות ההוצאה לפועל לגבי נכסי כינוס, לעומת מאגרי מידע אחרים, האוספים את המידע מהעיתונות, ולכן המידע באתר הוא המהימן, המלא, מדויק והמעודכן ביותר. למדור כונס הנכסים לחצו כאן 

2. התרשמות מקרוב

לאחר שמצאתם רכב שתואם לדרישותיכם, ניתן ללכת למגרש האחסנה ולהתרשם מקרוב. עם זאת, בדרך כלל לא ניתן לקחת את הרכב לנסיעת מבחן, או לבדיקה במוסך. קיימת חובת גילוי לגבי תקלות חמורות, אבל ייתכנו בעיות קטנות ובלתי נראות מבחינה חיצונית, אשר יצריכו תיקון.

בשל כך, המכוניות נמכרות על פי רוב במחירים אטרקטיביים ביותר, עד לרמה של 40% הנחה ממחיר המחירון. את המחירים תוכלו למצוא במחירון הרכב של יד2, המבוסס על שוק הקונים והמוכרים בארץ.

3. הגשת הצעה

לאחר שהתרשמתם לטובה מהרכב, עליכם להגיש הצעת מחיר שתוכלו לעמוד בה, רצוי כזו המשקפת הנחה של עד 40% ממחיר המחירון. בעת ההגשה יש להפקיד עירבון בגובה 10% מערך ההצעה. צעד זה נועד לסנן רוכשים שאינם מגלים רצינות מספקת ורק מעוניינים לבצע מהלך בסגנון “שלח לחמך על פני המים”.

4. ההתמחרות

בשלב הבא, עורך-הדין מזמן למשרדו את מי שהגיש הצעות רלוונטיות לצורך התמחרות. כולם יושבים מסביב לשולחן ומבצעים מעין מכירה פומבית, כאשר מגיש ההצעה הגבוהה ביותר לאחר סיום ההתמחרות זוכה במכונית באופן זמני.

עם סיום התהליך, עורך-הדין מוסר את ההצעה הזוכה לאישור האינסטנציה המשפטית שמינתה אותו ושאר המשתתפים מקבלים בחזרה את כספי העירבון.

5. זוכים – קונים

בתוך זמן קצר, שבוע-שבועיים, בית המשפט מוסר את תשובתו לעורך הדין, אשר בתורו מעביר אותה למגיש ההצעה הזוכה. במידה שבית המשפט אישר את ההצעה, הזוכה נקרא להגיע ולפדות את הרכב. מובן כי הסכום שניתן כעירבון (10%) יורד מהסכום שמשולם. חשוב לציין, כי אדם שזכה בהתמחרות ולאחר מכן התחרט, עלול לאבד את כספי העירבון (בידי עורך הדין נתנה הסמכות לחלט כספים אלו).

למדור כונס הנכסים לחצו כאן