רטרו אקטיבי: למה כדאי לכם לרכוש רכב אספנות?

יש לא מעט סיבות שמצדיקות רכישת רכב אספנות. איתי גונאל, תומך נלהב של הרעיון, ריכז עבורכם את חמש הטובות שבהן. מדריך יד2 בטעם של פעם

רכב אספנות יכול לרפא רבים מתחלואי החיים בימינו.
העולם כיום מאופיין לא אחת בחד גוניות ויש לכך כמובן גם השפעה על עולם הרכב: רבים מהרכבים כיום דומים זה לזה – הן בחזות והן בביצועים.

רכבי אספנות, לעומת זאת, נבנו בתקופת אחרת לגמרי ודבר זה ניכר לכל אורך הדרך. הצבעים הבוהקים, העיצובים הססגוניים – וכן, גם חוסר ההתחשבות בסביבה – הובילו כולם ליצירת דגמים בלתי נשכחים, שיכולים להחזיר לנו את החיוך לפנים ולרומם את נפשנו בלי מאמץ.

אז נכון, גם כיום ניתן לאתר פה ושם דגמים מעניינים ואפילו מסעירים, ובכל זאת כדאי להיות הבעלים הגאים של רכב אספנות. מדוע? האם זוהי פשטות הנהיגה, בלי כל בקרות היציבות ובקרות המשיכה ועזרי הנהיגה והמחשבים רבי העוצמה? או אולי בגלל שרכב ענתיקה יהפוך אתכם לנהגים טובים יותר?

עבור אלו מביניכם שבאמת חושבים על האפשרות של רכישת רכב אספנות, הכנו רשימה הכוללת את 5 הסיבות הטובות ביותר לרכישת רכב שכזה. מגוון של רכבי אספנות ניתן למצוא כמובן בלוח יד2.

1. בגלל האופי

אם נדמה את המכונית כהערכה של האישיות הנוהגת בה, הרי שעליכם להחזיק ברכב המשקף את האופי שלכם. ואם כך הדבר, מי תעדיפו להיות, האישיות הייחודית והמעניינת שלכם, או עוד אדם שעושה את שלו בעולם מבלי להשאיר חותם של ממש? רכב אספנות יאפשר לכם להביא לידי ביטוי את האישיות הייחודית שלכם באופן בולט וניכר לעיני כל – וזו, אם תשאלו אותי, כבר סיבה טובה להחזיק רכב כזה, אם מתאפשר לכם כמובן.

2. היגיון כלכלי

הבה נבחן את המצב מנקודת מבט פרקטית. בעוד רכב אספנות הוא נכס, רכב מודרני הוא נטל. בממוצע, מכונית חדשה מאבדת למעלה מ-10% מערכה ברגע שקרעתם את הניילונים ויצאתם איתה ממגרש החנייה. במשך חמש השנים הראשונות, המכונית מאבדת 15%-25% מערכה בכל שנה ולאחר תקופה זו היא שווה רק 37% ממה ששילמתם עליה.

לעומת זאת, אם ניקח לדוגמה פורד מוסטנג משנת 65', שבזמן אמת עלתה 3,500$, הרי שכיום אותו רכב, בהנחה ונשמר במצב תקין, שווה 50,000$ בקלות. כלומר, אנחנו מדברים על עליית ערך של 1,400%. איך זה בתור החזר על ההשקעה?

3. תרופה לביישנות

רכב אספנות הופך את בעליו למגנט של תשומת לב, הואיל שיהיה עליו לענות בסבלנות לכל השאלות הסקרניות והזיכרונות הנוסטלגיים של הציבור הרחב. סביר להניח שהשאלות שיופנו אליכם ינועו על הסקאלה שבין מעניינות למעצבנות, אך בכל מקרה הן אמורות לסייע לכם להתגבר על מביישנותכם.

ובכלל, יש לכם ספק שתהפכו אוטומטית לאנשים המעניינים ביותר בסביבה? הרי יש מי שכבר ציין שרכבי אספנות הם כוכבי הרוק של המאה ה-21.

גם אם חייכם אינם בדיוק רכבת הרים של חוויות מסעירות בלתי פוסקות, אין ספק שמיקומכם מאחורי ההגה של רכב אספנות מיוחד יהפוך אתכם בן רגע לאטרקציה.

4. הרפתקנות טהורה

קומץ בעלי רכבי האספנות הם אופטימיסטים מבולבלים, שמאמינים באמת ובתמים ביכולתם לבצע נסיעות נטולות תקלות מיעד א' ליעד ב'. הפי אנד כגון זה לא תמיד יקרה, משום שלכלי הרכב הקלאסיים יש לעתים תכנית פעולה שונה בתכלית, קרי קריסה מכנית ברגעים בלתי נוחים בעליל. וכך, מרבית הראליסטים בקרב בעלי המכוניות העתיקות, אוחזים בגישה של "ציפייה לבלתי צפוי" בכל הקשור לרכבי הווינטג' שלהם.

וכך, כל נסיעה פשוטה הופכת לחוויה שיודעים כיצד נכנסים אליה, אך לא תמיד יודעים כיצד היא תיגמר. בתור ילדים, אלו היו ההרפתקאות שתמיד חיפשתם, לא? אז בין אם תפגשו אנשים מעניינים, תיקלעו לסיטואציות הזויות, או אפילו תתקעו בצד הדרך ותצטרכו ללמוד להסתדר לבד, ברור כי כל הכיף מתחיל ביציאה מהחניה.

5. יופי וזהות ייחודית

דמיינו בראשכם את הסיטואציה הבאה: אתם נמצאים במפגש מכוניות, בו שתי מכוניות מגיעות באותו זמן וחונות אחת ליד השנייה. הראשונה היא קורבט משנת 65' ששוחזרה באופן מקצועי, והשנייה היא קורבט חדשה. ברוב המקרים, הקורבט הקלאסית תמשוך יותר תשומת לב מזו המודרנית. יש משהו במכוניות קלאסיות שפשוט לא ניתן לעמוד בפניו מבחינת הקהל הרחב.

לעומתן, כאמור, המכוניות של ימינו דומות אחת לשנייה. במקרה של מכוניות ישנות, לא תוכלו להתבלבל כשתראו סטודבייקר או אולדסמוביל. לרכבי האספנות יש זהות ייחודית, הן מגיעות בצבעים בלתי נשכחים ואין בעיה להבחין בין האחד לשני.

אז עכשיו, כשיש לכם סיבות טובות באמת לרכוש רכב אספנות – כל שנותר הוא לגשת ללוח יד2 ולבחור מכונית משלכם, כזו שבאמת לא דומה לאף אחת אחרת. בהצלחה!