כל מה שצריך לדעת על ג'נטים

לכאורה פריט פשוט, אבל הג'נטים המפורסמים, בשילוב הצמיגים שלכם, אחראים על האחיזה, תחושת הכביש, איכות הנסיעה והרעשים הנלווים. מדריך יד2

פיסות הנדל"ן החשובות ביותר ברכבכם הן אותם ארבעה חלקים האוחזים בכביש, וכן, הכוונה היא לצמיגים. חתיכות הגומי התמימות הללו קובעות, פחות או יותר, הכל.

הצמיגים רותמים את כוח המנוע, מאפשרים לבלמים לעשות את עבודתם וקובעות באיזו מידת הצלחה המכונית תיסע לדרכה, בין אם מדובר בכניסה למגרש חנייה או בשיוט על הכביש המהיר.

היצרניות העומדות מאחורי המכוניות, הצמיגים והגלגלים, עבדו יחדיו כדי להנדס את השילוב האופטימלי של אחיזה, תחושת כביש, איכות נסיעה, שליטה ברעשים ושחיקת הצמיגים, אלא שהצמיגים צריכים משהו אמין ואיכותי שיחזיק אותם כהלכה – או במלים אחרות, ג'נטים. הג'נט למעשה יוצר את העיצוב העגול של הגלגל, על מנת שהצמיג יונח עליו בבטיחות.

קיימים סוגים שונים של ג'נטים, ולהם תכונות שונות. מעבר לכך, הם מגיעים בגדלים שונים, בכדי שיוכלו לספק מענה לכלל הדרישות והצרכים של בעלי המכוניות. את כל סוגי הצמיגים והג'נטים תמצאו במדור הצמיגים של יד2.

סוגי ג'נטים

גלגלי כרום מספקים גימור מבריק והם נראים מצוין על מגוון כלי רכב. למרות שאין להם יתרון בכל קשור לביצועים, מדובר באחד מגימורי הג'נטים הפופולאריים ביותר.

ג'נטים מסגסוגת עשויים בדרך כלל מסגסוגת מתכות המבוססת על אלומיניום או על מגנזיום. ג'נטים אלו יכולים לשפר את אחיזת הכביש וגם לשפר את המראה החיצוני.

כיום ניתן לקבל יותר ויותר מכוניות עם ג'נטים מסיבי פחמן. ג'נטים העשויים מחומר אקוטי זה ידועים כקלים וחזקים במיוחד, ולכן הם פופולריים במיוחד בקרב רכבי ספורט קיצוניים.
יש לציין, כי למרות מעלותיהם הניכרות, ג'נטים מסיבי פחמן הם יקרים מאוד ומכה אחת מהמדרכה או מפסולת שנזרקה לכביש, עלולה להוציא אותם מכלל שימוש.

תחזוקת ג'נטים

ג'נטים מכרום יש לנקות עם מטלית רכה, מים וסבון. ניתן להשתמש גם בחומר ניקוי קל, בתנאי שעושים זאת בזהירות. כמובן שאת הג'נטים צריך לייבש עם מגבת שאיננה גורמת לשחיקה. יש לנקות את הג'נטים העשויים מכרום באופן קבוע, במיוחד בזמן החורף, אז מלחים וכימיקלים עשויים להיצבר עליהם.

ניקיון ג'נטים צבועים, כדאי לעשות בשימוש במים, סבון ומגבת שאיננה שוחקת.
יש לציין, כי שימוש בווקס על ג'נטים כאלו יכול לסייע להארכת חייהם. גלגלים מפולשים זקוקים לניקיונות קבועים בכדי להאריך את חיי הג'נטים. הכוונה בגלגלים מפולשים, היא למתכת חשופה, ללא כל גימור מגן – ולכן יש לנקותם רק בעזרת מטלית רכה.

לשדרג או לא לשדרג?

האם כדאי לשדרג את הג'נטים הקיימים במכוניתכם? עבור בעלי מכוניות שמעוניינים לשפר את מראה הרכב שלהם ובו בזמן להגדיל את ערכו, התשובה היא כן. הרוכשים יכולים גם להחליף סט של גלגלי סגסוגת בגלגלי פלדה, אשר עלותם פחותה ואילו עמידותם לאורך השנים טובה יותר.

בנוסף, בעלי המכוניות יכולים להגדיל את מידת הגלגלים באופן שישפיע לטובה על המראה (ובעיקר הפוזה) של הרכב, אך עדיין ישמור על טווח מקובל של ביטחון.

אחד היתרונות הגדולים הנובעים מהתאמת גלגלים חדשים לרכב (מלבד, כמובן, הגומי החדש של הצמיגים), הוא היכולת לבחור גלגלים קלים יותר. גלגל קל יפחית ממשקל המתלים (unsprung weight) של הרכב. משקל המתלים כולל את הגלגלים, הצמיגים, הבלמים ורכיבי מתלים אחרים.
החלפה לגלגלים קלים תשפר את יכולת הרכב לבצע פניות ותגדיל את דיוק ההיגוי.

איך נקבע הגודל?

אם אתם שוקלים לרכוש ג'נטים חדשים, יהיה עליכם לקבוע איזה גודל אתם צריכים. גודל הג'נטים נע על הטווח שבין 15 ל-24 אינצ', תלוי כמה אתם רוצים להוציא עליהם. יצרניות הרכב קובעות גודל מסוים לכל רכב ולכן יש לבדוק את ספר הרכב בכדי לקבוע את הגודל הנכון. כלי רכב מסוימים יכולים להתמודד עם ג'נטים גדולים יותר, אך יש לבחון את האותיות הקטנות בספר הרכב לפני הרכישה, על מנת שתוודאו כי רכשתם את הגודל מתאים.

לסיכום, הג'נטים מאפשרים לצמיג "להתלבש" על המכונית שלכם. הם מגיעים כסטנדרט בכל המכוניות, אך ניתן למצוא אותם גם כמוצרים נלווים. הם מגיעים בשלל גימורים ומספקים, לצד מראה ייחודי, גם יתרונות בטיחותיים ואף משפרים את איכות הנהיגה.

על מנת שתוכלו להאריך את חייהם ולשמור על מראה חדש, יש לנקות את הג'נטים על בסיס קבוע ולהיזהר מפגיעות. מצאו את הג'נטים החדשים שלכם במדור הג'נטים. נסיעה בטוחה!