טיפול שנתי לרכב: למה זה חשוב בעצם?

טיפול שנתי לרכב הוא הזמן שבו הרכב שלכם עובר בדיקה וטיפול מקיפים. אבל למה זה חשוב כל כך? האם אפשר לוותר עליו? וכמה זה עולה?

טיפול שנתי לרכב: למה זה חשוב בעצם?

קיבלתם הודעה מהמוסך שהגיע מועד הטיפול השנתי וכעת אתם מתלבטים האם לדחות את הטיפול או אפילו לוותר עליו? ייתכן שאתם לא מבינים שמדובר בסיכון חמור.

נתחיל מהסוף: טיפול שנתי לרכב הוא הזמן בשנה שבו הרכב שלכם עובר בדיקה וטיפול מקיפים על מנת שימשיך לפעול בצורה תקינה, יעילה ובטיחותית. אז למה חשוב כל כך שהוא יבוצע בזמן? הנה שלוש סיבות מרכזיות:

  • בטיחות: נהגים שמצפצפים על מועד הטיפול השנתי ולא ניגשים אליו בזמן מסכנים את עצמם, את נוסעי הרכב וגם את הנוסעים האחרים בדרכים. ככל שהרכב סובל מליקויים או מבלאי שלא מאובחנים במועד או שכלל לא היה ידוע לנהג לגביהם, הוא עלול להפגין מצבים מסוכנים ופתאומיים מאוד על הכביש.
  • חוויית הנהיגה: כל רכב ללא יוצא דופן חווה עם הזמן ירידה באיכות הנהיגה. זה יכול להיות תחושת המאמץ המוגבר מידי בהאצה או בנסיעה בעלייה, רעשים או תקתוקים, זלילת דלק מתגברת, רעידות ככל שהרכב נמצא במהירות נסיעה גבוהה יותר ועוד. אחרי הטיפול, הרכב למעשה חוזר לקדמותו כמעט לחלוטין ואיכות הנהיגה חלקה וטובה יותר.
  • שמירה על הרכב לטווח ארוך: ככל שהרכב לא רואה מוסך לטווח זמנים ארוך יותר, הרכב צובר פוטנציאל גדול יותר לנזקים מהותיים ועשוי לגרום לא רק לתאונות, אלא להוצאות כבדות בהרבה בהמשך. בחלק מהמקרים הנזק אפילו יכול להשבית את הרכב ולקפח את חייו לחלוטין בטרם עת. לא חבל?

מה עושים בטיפול שנתי לרכב?

בעבר הלא רחוק הטיפול היה מכונה "טיפול 10,000" משום שהיה נהוג לבצע אותו כל 10,000 ק"מ, או אחת לשנה, מה שמגיע קודם. היום בזכות שיפורים בעולם הרכב שמעמידים לפנינו רכבים חזקים ועמידים יותר, נהוג לבצע את הטיפול כל 15,000 או 20,000 ק"מ (בהתאם להוראות היצרן) או אחת לשנה. שוב, מה שמגיע קודם. אם אינכם יודעים מתי הרכב שלכם עבר את הטיפול השנתי שלו, הרימו טלפון למוסך והתייעצו לגבי זה. אפשר בהחלט להתייעץ עם שירות הלקוחות הארצי של היצרן והמוסך המורשה.

בטיפול השנתי מתבצעים:

  • החלפת שמנים
  • החלפת מסננים (מסנן אוויר, דלק ושמן בעיקר)
  • בדיקת תקינות הבלמים והחלפתם על פי הצורך או הוראות היצרן בהתאם למועד
  • בדיקת תקינות המצתים והחלפתם על פי הצורך או הוראות היצרן בהתאם למועד
  • בדיקת כל נוזלי הרכב: נוזל הבלמים, נוזל תיבת ההילוכים, נוזל המצבר, נוזל הגה כוח ועוד.
  • בדיקה כללית לרכב על פי מצבו הנוכחי, הוראות היצרן ותקינות כל החלקים
  • מילוי שמנים ונוזלים חסרים והתקנת תוסף דלק חסכוני (מומלץ)

האם ניתן לבצע רק טיפול קטן?

הטיפול השנתי הוא טיפול גדול שעשוי להגיע גם לאלפי שקלים, כל עוד יש צורך בתיקונים רבים והחלפת רכיבים שצברו בלאי, שנהרסו כתוצאה מאופי הנהיגה, תנאי הנהיגה או שהגיעו לקצה חייהם.

המוסך בודק תחילה את הרכב ושוטח בפניכם לאחר מכן את כל הפעולות שיש לבצע וגם את אלה שמומלץ לבצע, מפרט לגבי הרכיבים שיש להחליף (אם קיימים) ונוקב בסכום הכולל. אתם אלו שאחראים לקבל החלטה בנושא ולכן תוכלו להורות על תיקון של רק חלק מהדברים ואת השאר להשאיר לטיפול במועד מאוחר יותר, אם המטרה היא לחסוך עלויות. טיפול קטן הכולל החלפת שמנים ומסננים בלבד הינו בעלות של 400-600 ₪ בדרך כלל.

לקריאה נוספת

זכרו! אם במוסך איתרו ליקויים, בלאי ותקלות שמסכנים אתכם ואת חיי הרכב – אל תדחו אותם. תקלות במערכות הרכב כמו מזגן וחלונות שיוכלו להיפתר בהמשך אצל כל חשמלאי רכב מוסמך, יוכלו להידחות אם תרצו בכך.

הטיפול השנתי חשוב לכל סוגי הרכבים ובכל השנתונים. בצעו אותו במועד, ודאו שהוא מתבצע במוסך אמין ומקצועי ודאגו לתעד אותו בספר הרכב שלכם.