המדריך שגנבי האופנועים לא יאהבו

רכבים דו גלגליים נחשבים קלים יחסית לגניבה. המדריך הבא יסייע לכם לשמור על האופנוע שלכם ב-5 צעדים פשוטים

בין אתם מחזיקים באופנוע ספורט אקסטרימי, אופנוע קאסטום מרשים, או טוסטוס עירוני נחמד, אין ספק כי אחד הדברים שטורדים ביותר את מנוחתכם זו האפשרות שהכלי האהוב שלכם ייגנב.

הבעיה היא, שרכבים דו-גלגליים ידועים כאובייקטים ברי גניבה באופן מיוחד. גם אם הם מצוידים באמצעי בטיחות כלשהם, הטכנולוגיה שלהם בדרך כלל פחות מתוחכמת מזו של מכוניות.

מערכות ההתנעה שלהם נפרצות בקלות יחסית ונוכחותם של חוטים חשופים לא מקשה במיוחד על הפורצים. ומעל לכל, רכבים דו גלגליים הם קטנים. יש מי שמסוגל להרים אופנוע ספורט, להכניסו לתא מטען של טנדר או למיניוואן, ולהימלט בקלות. לאחר מכן, במקום מבטחים, הפושעים יוכלו לפרק בנינוחות את מנעולי ההגה וההתנעה.

על מנת שתוכלו להימנע מתקרית שכזו, הכנו עבורכם מדריך מקוצר למניעת גניבה של כלי רכב דו-גלגליים בחמישה צעדים. קיים מגוון רחב של ציוד לאופנועים, לרבות אמצעי מיגון שונים, שניתן למצוא בלוח יד2.

1. מניעת התנעה

ישנן מספר דרכים להשבית את הכלי לאחר החנייה. ניתן להסיר את הנתיך (פיוז) הראשי, לשחרר את מכסה המצת, או לכבות את הגז. מובן כי בהתאם לסוג הכלי שברשותכם, חלק מההליכים הללו יהיו מעצבנים לביצוע על בסיס יומי, אך במידה והם מבוצעים בקלות, מדובר בדרכים מצוינות להערים על גנבים.

תמורת סכום נמוך ניתן גם להתקין על האופנוע מתג השבתה חבוי. בדרך זו, הגנב לא יוכל למצוא את המתג, ולכן לא יוכל לנתק אותו.

כמובן שפתרונות אלה הם חסרי תועלת נגד גניבות בסגנון "לתפוס ולברוח", אך הם יכולים להיות אופציה נהדרת כאשר נעשה בהם שימוש לצד אמצעי אבטחה פיזיים. בהחלט שווה "לשחק" עם האופנוע שלכם כדי לראות אם אחד הפתרונות הללו יכולים לעבוד בשבילכם.

2. חניה נבונה

אתם יכולים לצמצם עד מאוד את הסיכון של גניבה על ידי בחירת מקום חניה טוב. ראשית, גנבים נמנעים מאזורים מוארים היטב. כך שחניה ליד פנס רחוב, או מחוץ לחלון של מישהו, זו אופציה מצוינת.

סטטיסטית, גניבה נפוצה הרבה פחות כאשר אופנועים חונים יחד. זה כנראה בגלל החשש של הפושע, שאם אחד הרוכבים יחזור לאופנוע, הוא יזהה אותו כגנב. בנוסף, קשה יותר לפצח מנעול של אופנוע כאשר הוא דחוס בין כמה אחרים.

אם אתה חונים בגרז', ודאו כי האופנוע שלכם אינו גלוי לעין מהכניסה. זהו דבר פשוט לביצוע, ולהסתרת האופנוע שלכם מאחורי מכונית או ברזנט יש יתרונות עצומים. פעמים רבות העבריינים יציצו דרך הפתחים בעת ביצוע סיור לוקיישן, אבל הם יהססו להיכנס לגרז' עצמו. אם האופנוע שלכם מוסתר מהעין, הגנב כנראה ימשיך הלאה במקום להסתכן בבדיקה מעמיקה יותר.

3. כסו אותו

זה אולי נשמע טיפשי, אבל כיסוי האופנוע עושה לא מעט בכדי להרתיע גנבים. ראשית, פושעים כמעט תמיד הולכים על מטרות ספציפיות. אם הם לא יכולים לראות איזה סוג של אופנוע יש לכם, ייתכן והם לא יטרחו לנסות ולגלות.

בנוסף, במידה והם מתכננים לברוח רכובים על האופנוע שלכם, הרי שהזמן שיידרש כדי להסיר את הכיסוי יגדיל את הסיכון שלהם להיתפס.

אם אתם רוכבים על אופנוע ספורט – ואתם רוצים להיות חצופים במיוחד – אתם יכולים לשקול לקנות כיסוי גדול יותר ממה שאתם צריכים. לכו על משהו גדול ונפוח, או אפילו משהו עם שם או לוגו של מותג תיור. זה עשוי לגרום לגנבים לחשוב שמתחת לכיסוי מסתתר אופנוע תיור כביר, אשר נחשב פחות רצוי מבחינתם.

4. נעלו אותו

מנעולי דיסק הם בחירה מצוינת, הואיל ורבים מהם מגיעים עם אזעקת תנועה מובנית. כך, בעוד שהמנעול מונע מהאופנוע שלך להתדרדר, אזעקת התנועה מונעת מהגנבים מלהרים את האופנוע. החיסרון המצער של מנעולי דיסק, הוא שהם נשכחים בקלות. רוכבים רבים ניסו בטעות להמריא עם חתיכה גדולה של פלדה הקשורה לבלם שלהם. זו עלולה להיות טעות יקרה. הפתרון הנפוץ הוא לנעול את הקסדה שלכם למנעול, דבר שיבטיח כי לא תשכחו אותו.

אם הגנבים מתכננים להעמיס את הכלי שלכם לתוך משאית או ואן – דבר שהם אכן עושים לעתים קרובות – מנעול עוגן יהיה ההגנה הטובה ביותר. לא משנה באיזה סוג אתם בוחרים, זיכרו לנעול אותו גבוה וחזק.

קשה יותר לפצח מנעולים הממוקמים גבוה, כי הגנבים לא יוכלו להשתמש בקרקע כנקודת מינוף. חשוב גם שהנעילה תהיה הדוקה, משום שחותכי מנעולים הם מגושמים ולא ניתן יהיה לעבוד איתם כהלכה במידה ולא יהיה רווח מספק.

5. עקבו אחריו

לבסוף, אתם יכולים לשקול הסתרת מתקן מעקב על גבי האופנוע שלכם. רובם קטנים, קשוחים, עמידים למים ובעלי חיי סוללה ארוכים מאוד. אם אתם פרנואידים לגבי גניבה (ובשלב זה אין בכך ספק), הרי שחלק מהמתקנים יכולים לשלוח לכם סמס או דוא"ל בכל פעם שהאופנוע מוזז.

תוכלו גם לעקוב אחר האופנוע, בכל עת באמצעות מפות גוגל בטלפון הנייד או במחשב שלכם. למותר לציין, כי יש בכך בכדי לשפר את הסיכויים לאתר את הכלי הגנוב שלכם. מתקני מעקב הם גם אופציה נהדרת עבור מי שרוכב מחוץ לטווח של קליטה סלולרית, היות ורבים פועלים על טכנולוגיית לוויינים.