המדריך המלא להכנת הרכב לחורף

אז נכון שהחורף הישראלי לא מתלבט בקיצוניות – ובכל זאת, הכנת רכבכם לימי הגשם והסערות עשויה להיות מצילת חיים. מדריך יד2

 

החורף הישראלי הוא לא בדיוק חורף קיצוני ואם להיות הוגנים, אפילו לא מתקרב להיות חורף אירופאי. אלו אמורות להיות חדשות טובות עבור המכוניות המשייטות ברחבי ארצנו ולא נאלצות להתמודד עם סופות שלג וקור קיצוני על בסיס קבוע.

מצד שני, ההפוגות הארוכות בין הגשמים מובילות למצב בו כמעט כל גשם הוא סוג של "גשם ראשון", במובן הזה שהוא מתערבב עם השמנים המצויים על הכביש. כך שנוצרת תערובת חלקה שעלולה להוות סיכון של ממש עבור מכוניות שלא עברו הכנת חורף ראויה.

משום כך – ומסיבות נוספות שיפורטו בהמשך – חשוב להכין את רכבנו בהתאם, להבטיח מקסימום בטיחות ולמנוע תאונות מיותרות. מעבר לטיפים הבסיסיים שנספק במדריך קצר זה, חשוב להכניס את המכונית לבדיקה מקצועית במוסך. כשמדובר בחיינו ובחיי יקירנו, אין מקום לפשרות.

למרבה השמחה, לפי הנחיות משרד התחבורה, כל מוסך מורשה בארץ חייב לספק בדיקה לרכב לקראת החורף בחינם, כך שהאלמנט הכספי לא אמור להוות מגבלה.

צמיגים: לנהוג בשליטה

כאשר הכביש רטוב וחלקלק, צמיגים תקינים יכולים להוות את ההבדל בין נסיעה בטוחה ואיכותית לבין איבוד שליטה או גלישה לתעלה בשוליים. ראשית, חשוב להדגיש שיש לבדוק את כל הצמיגים ולא לשכוח את הגלגל הרזרבי.

בבדיקה יש לוודא שהצמיגים אינם שחוקים יתר על המידה, שלחץ האוויר שלהם תואם את הגדרות היצרן וכמובן שאין בהם חורים או חתכים.

לא מומלץ להמשיך לנסוע עם צמיגים שאינם מתאימים לחורף ולקוות שיהיה בסדר. אין זה הזמן או המקום לשיטת ה"סמוך" הישראלית האהובה.

אורות: לראות גם בגשם

אם יש משהו שמאפיין את החורף, הרי שמדובר בראות לקויה. שעות השמש המתקצרות, השמיים המתקדרים, הגשם והערפל . כל אלה גורמים לכך שאנו רואים פחות טוב את הכביש ואת מי שנוסע עליו, לכן לבדיקת מערכת האורות יש חשיבות רבה לפני החורף.

על מנת שנוכל לנסוע בבטחה גם בסערה ובערפל, חשוב לבדוק את כלל המערכת, כולל תקינות ועוצמת הפנסים הקדמיים והאחוריים, האיתותים, אורות הבלמים ואורות החירום וכמובן שגם את תקינות המצבר.

בלמים: חשיבות קריטית בחורף

זה עשוי להישמע כמו תקליט שבור, או לפחות אייפוד מקולקל, אבל קשה להמעיט בחשיבות של בדיקת מערכת הבלמים לקראת החורף. הבלמים חשובים תמיד, אך בזמן החורף, במיוחד כאשר הכביש רטוב, חשיבותם נהיית קריטית.

כך שיש לבצע בדיקת בלמים חיצונית ופנימית במוסך הקרוב אליכם ולבדוק בקפידה את מערכת הבלמים על כלל רכיביה ותפקודיה – בלם העזר, חיבורי הבלמים, חופש בדוושה, יעילות הבלימה, בלם השירות, חיבורים גמישים ונזילות במערכת הבלימה.

מגבים: פעולה חלקה

יש משהו נחמד, אולי אפילו נוסטלגי, במגבים של מכונית. השנים חולפות, המכוניות נהיות משוכללות יותר, ממוחשבות יותר ויקרות יותר – ורק המגבים נשארים פשוטים אמינים ממש כמו פעם.

על מנת שנוכל ליהנות מפעולה יעילה וחלקה שלהם, חובה לבדוק אותם לקראת החורף. מגב בלתי תקין לא יפנה כהלכה מים, לכלוך ובוץ וגרוע מכך, הוא ימרח את אלו האחרונים על השמשה ורק יחמיר את המצב.

אגב, נכון שכדאי להחליף מגבים לקראת כל חורף, במיוחד לאור העלות הנמוכה, אך יש לציין שלא כל חריקה מצריכה החלפה. לעתים תחזוקה נכונה יכולה לפתור את הבעיה וכדאי להתייעץ בקשר לכך עם אנשי מקצוע.

ערכת חירום: אפילו חטיפים

הרכב שבק חיים? נתקעתם באמצע שומקום ואין אף אחד באופק? כפי שצוין בתחילת הדברים, החורף בישראל איננו נחשב לקשה או קיצוני במיוחד.

בנוסף, שטח המדינה קטן למדי ואין לנו מרחבים אינסופיים כמו ברוסיה, קנדה או ארה"ב. ועדיין, כדאי מאוד להכין ערכת חירום שתמתין בסבלנות ברכב ותמנע מאתנו מצבים בלתי נעימים, במיוחד בחורף.

לצד אביזרים שחייבים להיות ברכב בכל מקרה, כגון אפוד זוהר וכלים להחלפת גלגל, רצוי ומומלץ להכין כבלי התנעה, פנס ראש, כלי עבודה בסיסיים, נורות מתאימות לפנסים הקדמיים והאחוריים וערכת עזרה ראשונה.

מי שגר באזורים הרריים ומבודדים יותר, יכול להוסיף לכל אלו גם בגדים חמים להחלפה, כמה שמיכות, כפפות, מטען סלולרי נייד ואפילו חטיפים עתירי אנרגיה. אל תשכחו גם כן לשמור את מספר הטלפון של שירות הגרירה והחילוץ שלכם.

ומעבר לכל כמובן, הגורם המשפיע לא פחות ואולי יותר – הוא האופן שבו אנו נוהגים. אז סעו בזהירות באופן כללי וזהירות יתירה בימי החורף.