איך בוחרים אופנוע? המדריך המלא שיעזור לכם בעת הקנייה

החלטתם להתחדש בכלי רכב דו גלגלי? כיצד תדעו מהו האופנוע הנכון עבורכם? כל הפרטים במדריך המלא!

רכישת אופנוע: חדש או מיד שנייה?

 

הוצאתם רישיון חדש, הגדלתם רישיון או שסתם החלטתם לשדרג את הכלי. עכשיו אתם ניצבים בפני רכישת אופנוע, אבל איך תדעו איזה אופנוע מתאים לכם – נתחיל עם 3 שאלות אשר עליכם לשאול את עצמכם;

תקציב

מה התקציב אליו אתם מכוונים – קחו בחשבון את עלויות הביטוח, ציוד אם צריך להשלים או לחדש, בלאי שיש לטפל בו לאחר הרכישה והוצאות שונות. עכשיו, על איזה תקציב אנחנו מדברים? כמה מתוכו במזומן, כמה מתוכו באשראי \ מימון חיצוני? ברגע שתדעו מה מסגרת התקציב או במידה ואין תקרת גג, המשיכו לשאלות הבאות.

מטרה

חשוב להבין למה הולך לשמש אתכם האופנוע, בין אם הכלי מיועד להתניידות יום יומית בלבד (עבודה, סידורים וכו'), או כלי לטיולי סוף שבוע, אולי בכלל כלי תחרותי ו\או כלי אחד לכל האמור מעלה. לכל אחד מהשימושים השונים, ישנו אופנוע אחר שיתאים, גם אם מדובר באותו סגמנט או באותה הקטגוריה.

הגדרתם את המטרה? קדימה – לגלות מה עונה על הצורך ומביא אתכם אל המטרה. איך בוחרים? שמים את השימושיות והיעילות בעדיפות גבוהה, לדוגמה: בשימוש יום יומי תעדיפו חסכוני בדלק, זול לתחזוקה עם מרווח טיפולים גדול ולא מעייף לרכיבה. גם סעיף זה מתחלק לשני חלקים, בהם ההבדל הוא באורך וציר הנסיעה הממוצעת – בין אם לרכיבה עירונית קצרה או לרכיבה בין עירונית ארוכה, האופנוע הנדרש יהיה שונה מהותית. במילים אחרות: תנו ללב לבחור אבל למוח להחליט. יש לכך השפעה מהותית על החוויה, על הבטיחות ועל העלויות!

התאמה

כמו בבחירת בגד, כך גם אופנוע – הוא יכול להיות יפה ומאוד תרצו אותו – אבל הוא חייב להתאים ולהיות נוח, כי נוחות היא אחד ממרכיבי הבטיחות שלנו. אם אתם נמוכים או גבוהים מדי לאופנוע מסויים, אם הוא דורש ניסיון שאין לכם או צורת רכיבה או אופי שנוגד את השימוש הצפוי בו – זה לא יחזיק מעמד זמן רב וגם עלול להיות מסוכן עבורכם. זכרו שמראה, ככל שהוא מרכיב חשוב בבחירת הכלי שלנו, זה לא הכל ושתמיד המטרה שלנו היא לחזור הביתה בשלום. אם הניסיון שלכם, גם אם רב בשנים, מתבסס על נפח מנוע נמוך, עלו בהדרגה. ולמתחכמים שבינינו – לא רק הנפח משפיע בעולמנו אלא גם האופי. אופנועים אגרסיביים מגיעים גם בחבילות קטנות. לא פעם החבילות הללו נשלטות הרבה יותר טוב ממפלצות עתירות כוחות סוס ולכן גם מאפשרות רכיבה מהירה בהרבה. פרדוקס, נכון, אבל מניסיוננו, אמיתי.  למפלצות עתירות סוסים, עדיף להגיע כשהזמן מתאים. אתם תודו לנו על זה אחר-כך.

לאחר שהבנתם מה הדרישות שלכם מהאופנוע ומה התקציב, אפשר להתחיל לדבר על  מועמדים, ואיך אנחנו בוחרים ביניהם?

קודם כל אנחנו לא ממליצים להתחיל את התהליך ברשתות החברתיות. לא תקבלו שם רק תשובות טובות. חלק גדול יתנו לכם תשובות חלקיות, תשובות של שחור ולבן, המלצות לחזור בדיוק על הטעויות שהם עשו, או סתם תגובות מלאות באינטרסים. חכו עם זה לשלב מתקדם יותר. שאלו את המכונאי שלכם, חפשו רוכבים ואנשי מקצוע אשר מכירים את הדגמים, פנו ליבואן לביצוע רכיבת מבחן וקראו את המבחנים הרלוונטיים לכל דגם, אם יש מבחן השוואתי – מה טוב. כאן המקום להמליץ: בסוף התהליך צמצמו את הבחירה לשני דגמים, יותר מזה ויש סיכוי גדול שתלכו לאיבוד.

היכנסו כאן למבחר גדול של אופנועים מיד שנייה שמחכים רק לכם!

משומש או חדש?

החלטתם על הדגם המתאים לכם עם התקציב שמתאפשר לכם? עכשיו אתם צריכים להחליט לרכוש משומש או חדש. איך אנחנו בוחרים ביניהם ומה היתרונות? קיימת אמרה ישנה שאומרת שזול זה יקר ויקר זה זול, או במילים אחרות – "אופנוע משומש זה לעשירים". אנחנו טוענים שקניה טובה תהיה מוצלחת בשני המקרים, ומוסיפים שתמיד מומלץ ללכת על אופנוע חדש יותר גם אם זה בא על חשבון נפח המנוע. למשל במקום לקנות אופנוע 1,000 סמ"ק בן 5 עדיף לבחור אופנוע 600 סמ"ק בן שנתיים (בהנחה שזה היחס במחיר).

אז מהם היתרונות בקניית אופנוע חדש? אספנו אותם עבורכם:

  • קריעת הניילונים: הכיף ב- "קריעת הניילונים", אחריות יצרן, שעל פי רוב מגיעה עד שלוש שנים (של שקט נפשי): אחריות אשר מכסה כמעט את כל התקלות והכשלים באופנוע ובתנאי שנגרמו מכשל שאינו נבע מתפעול או טיפול לקוי של הרוכב.
  • תקינות: יתרון שני לטובת אופנוע חדש, טמון במילה "חדש" – שכן כל מכלולי האופנוע חדשים ב- 100% תקינות ואפשר להיות בטוחים שמעולם לא נגרם לאופנוע נזק או תוקן בצורה רשלנית וזולה.
  • טכנולוגיה וחדשנות: היתרון השלישי הוא טכנולוגיה עדכנית ועזרי בטיחות – יתרון שתמיד עומד לצד הדגמים החדשים. תנאי תשלום ואפשרויות מימון הם יתרון מוחץ לטובת כלים חדשים אבל כיום, היתרון הזה ניתן גם לאופנועים משומשים שנרכשים מסוכנויות הטרייד-אין והיבואנים ועדיין, בעת רכישת אופנוע חדש, לרוב תנאי התשלום יהיו משתלמים יותר. כאן נמליץ לבדוק את כל אופציות המימון והתשלומים ברכישת אופנוע – גם בבנק שלכם, לעיתים זה אף משתלם יותר.

ומה לגבי אופנועים משומשים? במידה ובחרתם לקנות אופנוע יד2, כדאי שתדעו כמה דברים:

יתרונות

  • מחיר: היתרון מופיע כבר בשורת המחיר. ניתן לרכוש אופנוע שמור ומטופל, שנראה מעולה וספג בלאי שולי בכמעט מחצית מעלותו של אופנוע חדש. המחיר הוא גם נגזרת של ירידת הערך השנתית – עוד יתרון לטובת משומש. במקרים אחרים, ניתן גם למצוא אופנוע שהוסיפו לו תוספות רבות – בטיחותיות, פונקציונאליות ואסטטיות – לעיתים בשווי הכלי עצמו ואף יותר.

חסרונות

  • סיכון: לשורת החסרונות אפשר לצרף את אלמנט  הסיכון – במכונה מורכבת כמו אופנוע, קשה להעריך במדויק בלאי או תקלות פוטנציאליות – חלקן יכול לצוץ בדיוק בזמן הלא מתאים ועלויות התיקון יכולות להגיע למימדים אסטרונומים. הצטברות בלאי על צמיגים, שרשרת הינע, בלמים וחשמל, יכולים להגיע לעיתים לסכומים שידהימו את מנהל הבנק שלכם. קחו בחשבון שלאדם שמוכר לכם את האופנוע חשוב למכור ולעיתים המוכרים "שוכחים" לגלות לכם שיש בעיה שמצריכה טיפול או עלות. זו אחת הסיבות שבדיקה מקצועית לפני קניה כל כך חשובה.

האם אופנוע זול יעלה לכם ביוקר?

 

לאחר שבחרתם את האופנוע המועדף עליכם – כדאי שתכנסו כאן בכדי לקרוא את המדריך שיסייע לכם לשמור על האופנוע שלכם מפני גניבה!

לסיכום

מי שחשב שבאופנועים הכל עובד עם שכל, עדיף שיחשוב שוב. שכן גם באופנוע, כמו באהבה, אין היגיון ואם אתם טיפוסים רומנטיים שעלולים להתאהב באופנוע שהכי לא נכון או מתאים לכם, קחו בחשבון שאכלתם אותה. בהצלחה ונתראה ברמזור!