אופציות המימון הנפוצות לפתיחת עסק חדש

בדרך לפתוח עסק? שיהיה במזל! בדרך לעסק משגשג ומצליח, יש כמה דברים שצריך לדעת. כל המידע לפניכם

בשעה טובה הגעתם בחייכם לנקודה בה אתם ניצבים ממש כפסע אחד מפתיחת עסק החלומות שלכם. אחרי שנים כעובדים שכירים בהם נאלצתם להתמודד עם קולגות חסרי רסן, בוסים קפריזיים ומשכורות לא מספקות הצלחתם להגיע כעת למקום הזה בו אתם אדונים לעצמכם ועוסקים בדבר אותו אתם אוהבים מכל – בין אם זה בישול, כתיבה, עיצוב, משפטים, ראיית חשבון, אומנות, או כל תחום עיסוק אחר.

אבל, וזה האבל הגדול, רגע אחד לפני הקפיצה למים העסקיים, אתם מתחילים להפנים שאם תרצו שהעסק יפרח וישגשג כמו שאתם חולמים תצטרכו להכניס יד עמוקה לכיס ולהוציא ממנו עשרות ואף מאות אלפי שקלים עבור אלמנטים שונים כמו רכישת ציוד ייעודי, שכירות של מבנה, התאמות בנייה נדרשות, פרסום, שיווק, כתיבה, הפצה, הקמת מערך שירות לקוחות, ובעצם על מה לא.

דרכי מימון

בחשש מה אתם נכנסים למחשב לבדוק את מצב חשבון הבנק שלכם, מביטים בסטטוס העגום שנשקף ממנו ומבינים כי לא תוכלו לממן את העסק לבדכם וחלום העצמאות הכלכלית הולך ומתרחק מכם. ובכן, הסירו דאגה מליבכם כי במיוחד בשביל מצב זה בו אתם עומדים, קיימים מסלולי מימון מגוונים המיועדים בדיוק עבור עסקים קטנים הנמצאים בצעד הראשון שלהם.

את מקורות המימון השמרניים ניתן לחלק בחלוקה גסה לבנקאיים וחוץ-בנקאיים. על מקורות המימון הבנקאיים לא צריך להכביר במילים אבל כן ניתן לספר עליהם שבמרבית המקרים הם האופציה הראשונה של בעלי העסקים  נוכח העובדה הפשוטה שבהם מתנהל חשבון העסק כך שזו אופציה נוחה למדי. מאידך קיימים כאמור גם מקורות מימון חוץ בנקאיים המציעים לעיתים תנאים אטרקטיביים יותר מהמוצע בבנקים ולכן כלל האצבע הוא לבדוק את השטח ולא לקפוץ ללקיחת הלוואה מהבנק בו מתנהל החשבון שלכם. על מקורות מימון אלו ניתן למנות קרנות וגופים ממשלתיים, לצד קרנות פיננסיות של ארגונים שונים.

עזרה מהמדינה

אחת הקרנות הבולטות בהקשר לכך היא הקרן הממשלתית לסיוע לעסקים בינוניים וקטנים שבה באמצעות בנקים שנבחרו במכרז מדינה, מוענקות הלוואות לעסקים בינוניים וקטנים – הן למימון הקמת עסק חדש, הן כדי לאפשר התרחבות משמעותית לעסקים קיימים והן כדי לעזור לעסקים בעלי מודל עסקי איתן לצלוח תקופה שבה תזרים המזומנים נפגע מסיבה כזו או אחרת. הקרן מציעה מספר מסלולי מימון כשעל העסקים להציג בטחונות וכמובן להחזיר את ההלוואה שניתנה להם בתנאים טובים במיוחד.

לקריאה נוספת

חממות: לא רק בענף החקלאות

אבל יש גם דרכים נוספות למימון עסק חדש. אם אתם עסק סטארט-אפיסטי שהתחיל אצלכם בבית מרעיון גאוני ומתחיל לקרום עור וגידים בחדר העבודה שלכם, חישבו על פנייה לחממה עסקית – חממה שכזו היא לא רק פיתרון מימוני אלא דרך מצוינת להתפתח ולצבור קשרים ושיתופי פעולה שיסייעו לכם בהמשך הדרך. יש לזכור כי מספר החממות העסקיות בארץ מצומצם יחסית מה שמגביל את מספר העסקים הקטנים שיכולים ליהנות מהיתרונות שלהן.

עוד דרך יצירתית למדי עבור גיוס הון לעסק החדש עוברת דרך המחשב, וביתר פירוט דרך מימון המונים. מימון ההמונים הינה שיטה חדשה למדי ויחד עם זאת טרנדית מאוד בה בעל העסק מגייס את הכסף לא מגוף אחד כמו קרן או בנק אלא מאנשים פרטיים רבים המשתכנעים בצדקת הרעיון, המוצר או העסק אותו הוא מעוניין לקדם. השיטה הזו מתאימה  במיוחד לעסקים בשלב ההקמה  ועל חשיבותה והצלחתה הגדולה ניתן ללמוד מהיקף המיזמים הנרחב – הוולנטריים, העסקיים גרידא, האומנותיים, או החברתיים אשר יצאו באמצעותה לעולם.

בשורה התחתונה, לרשותם של בעלי עסקים קטנים הנדרשים לסיוע במימון ראשוני עומדים מגוון רחב של מקורות מימון אשר יסייעו להעמיד את העסק על הרגליים ולהגשים את החלום. כמו בכל צעד כלכלי חשוב כדאי גם פה להתייעץ עם יועץ פיננסי שיוכל להכווין אתכם לקרן או הגוף המתאימים ביותר עבורכם בהתאם לאופי העסק, זמן החזר ההלוואה, הריביות המוצעות וכיו"ב.