המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים

הגיע הזמן להחליף צמיגים ואתם לא יודעים איך ואל מי לפנות? מזל שאנחנו פה

צמיגים תקינים לרכב הם אחד התחומים החשובים בנושא הבטיחות בנהיגה, ויחד עם זאת גם אחד הנושאים המוזנחים ביותר על ידי הנהג הישראלי. במבצעים שונים שנערכים אחת לתקופה על ידי משטרת ישראל בשיתוף עם משרד התחבורה, עוצרים רנדומלית כלי רכב הנוסעים בכביש ובודקים את תקינותם. הממצאים לרב מבהילים ואף חוזרים על עצמם.

כ-20% מכלי הרכב הם בעלי ליקויים בצמיגים, מהם כעשרה אחוז הם בעלי ליקויים כה רבים, או כאלו שבהם גם הצמיג החליפי הוא פגום, עד שהם מגיעים למצב בו הם מורדים מהכביש באופן מידי עד לתיקון הפגמים.

המצב בקרב המשאיות הכבדות, אלו שמשקלן עולה על 12 טון, חמור אף יותר. בכרבע ממשאיות אלו נמצאו פגמים בצמיגים. על פי דיווחי משטרת ישראל, כ-26% מהתאונות הקטלניות בשנת 2004 נגרמו כתוצאה מפגמים בצמיגים ומהן כשליש עקב לחץ אויר נמוך מדי.

 אז איך שומרים על צמיגי הרכב?

הצמיגים הם למעשה הקשר בין הנהג לכביש, הם אלו האחראים על הבלימה, יכולת ניקוז מי הגשמים, האצת הרכב, ניווט, נוחות הנסיעה ואפילו על צריכת הדלק. כאשר הצמיג אינו מנופח כראוי נוחות הנסיעה, צריכת הדלק ויכולת הניווט של הרכב נפגמת.

  1. גם כאשר הצמיגים מנופחים כראוי אחת לשבוע שבועיים בהתאם להוראות היצרן, רצוי להחליפם אחת לשלוש ארבע שנים עקב שחיקת הצמיגים או התייבשותם. צמיגים מתייבשים גם כאשר נעשה שימוש מועט ברכב.
  2. חשוב להקפיד בעת החלפת הצמיגים על החלפה בזוגות – זוג קדמי או זוג אחורי. זוג הצמיגים המוחלף צריך להיות של אותו היצרן ובאותה המידה ורצוי כי גילם יהיה בן פחות משנה.
  3. אפשר לבדוק את גיל הצמיגים על פי ההטבעה עליהם: מספר 4 ספרתי ובו שתי הספרות הראשונות מציינות את השבוע בשנה ואילו שתי האחרונות את שנת ייצור.
  4. חשוב גם להקפיד ולבדוק את מצבו של הגלגל החליפי. גם נקר פשוט הופך להיות סיפור לא נעים כאשר מתברר כי הגלגלי החליפי פגום, אינו מלא אויר כנדרש, או כאשר אין אפשרות להשתמש בו כי הוא חסר.

 שירותי החלפת גלגל

במסגרת פוליסות ביטוח מקיף לרכב רבות ניתנים שירותי החלפת גלגל. שירותים אלו ניתנים במסגרת חברות במועדון המקנה זכות להזמין שירותי דרך במחיר מוזל. שירותי דרך ניתנים לא רק עבור החלפת גלגלים ברכב, אלא גם לתיקונים קלים נוספים, כגון: התנעה באמצעות מצברים ואפילו לגרירת רכב בעת הצורך.

כאשר דואגים לשמור על תקינותם של הצמיגים ועל תקינותו של הגלגל החליפי, הצורך בהפעלת שירותי דרך אלו יורד באופן ניכר וגם כאשר יש צורך בהם – ניתן להחליף את הגלגל לגלגל החליפי ואין צורך להזמין גרר על מנת לגרור את הרכב אל צמיגיה.

דאגה לצמיגים בריאים ובטוחים לא רק מורידה מכם הצורך בשירותי החלפת גלגל, אלא גם מורידה בצורה משמעותית את הסיכון להצטרך ולהשתמש בשירותי פוליסת ביטוח מקיף לרכב עקב תאונה שנגרמה בגלל צמיג פגום.