קיץ נעים: המדריך שישמור לכם על הרכב בימות הקיץ החמים

מדוע חשוב להכין את הרכב לקראת החודשים הלוהטים וכיצד אפשר להבטיח נהיגה שקטה ובטוחה גם כאשר החום הכבד בחוץ מאיים להמיס אותנו. מדריך יד2

בעוד שהסיסמה "הכן רכבך לחורף" כבר הפכה לשגורה בפי רבים, באופן לא הגיוני נשכח אצל מרבית נהגי ישראל הצורך להכין את הרכב גם לקיץ הלוהט, היבש והמתיש שלנו.

חשוב לציין כי לפי הנחיות משרד התחבורה, כל מוסך מורשה בארץ חייב לספק בדיקה לרכב לקראת הקיץ בחינם, כך שהאלמנט הכספי לא אמור להוות מגבלה. על מנת לקבל כמה טיפים לקראת החודשים החמים, הסתייענו בשני מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בתחום: חיים ג'ינו, מנהל מוסך מורשה פיאט "החולה"; ונחום שחרור, מנהל מרכז שירות סוזוקי וסובארו בקיבוץ גונן.

צמיגים תחילה

הקיץ הישראלי חם מאוד, כידוע, והראשונים לסבול מכך הם הצמיגים. הכביש הלוהט עלול להוביל לפיצוץ צמיגים ובכדי למנוע זאת יש לוודא את תקינותם. רובנו מתקשים להבחין בסימני שחיקה מדאיגים, בחריצים מוגדלים, בעיוותים או בעובי צמיג בלתי מספק – ולכן מדובר במשימה המיועדת לרוב לאנשי מקצוע. באינדקס הפנצ'ריות ביד2 צמיגים תוכלו למצוא פנצ'ריות מקצועיות ושירותיות מכל רחבי הארץ, שיוכלו לבדוק את תקינות הצמיגים עבורכם ולדעת איזו פנצ'ריה מחזיקה בסוג הצמיגים המבוקשים. ההמלצה שלנו: בדקו את הצמיגים במוסך ואל תשכחו לבצע השוואת איכות ומחירי הצמיגים

נכון, לא נעים לשמוע שיש צורך בהחלפת צמיג או שניים, או אפילו ארבעתם, אבל זוהי נקודה ראשונה במעלה בפן הבטיחותי ואסור "לשחק" איתה בשום פנים ואופן. נרשה לעצמנו לחסוך במקומות אחרים, לא כאן.

מעבר לכך, כל נהג צריך לוודא שלחץ האוויר בגלגלים תקין, בהתאם להוראות היצרן המודבקות על השלדה, ובקיץ יש להקפיד על כך באופן תדיר יותר משאר ימות השנה.

מזגן: תקין ונקי

לאחר מנוחת האביב ועם בוא הקיץ, המזגן חוזר לפעילות מוגברת. למזגן תפקיד חשוב מאוד בשמירה על גופנו צונן ורענן וחובה לוודא שהוא פועל באופן תקין. במהלך החורף והאביב עלולים להצטבר מזיקים שונים בחלק הפנימי של המזגן כמו בקטריות, ואם לא נדאג לניקיונו, אנו עלולים לשאוף אותם ולסכן את בריאותנו. מעבר לכך, רבים לא מודעים לעובדה שהחום הרב עלול לגרום לחומרי הפלסטיק בקונסולה המרכזית לפלוט חומרים רעילים ולכן כאשר נכנסים לרכב, חשוב לפתוח את החלונות לשתי דקות, במקביל להפעלת המזגן. בנוסף, חשוב שאנשי המקצוע במוסכים ומרכזי השירות יבדקו את תקינות הרצועה, המדחס, פילטר האוויר ושאר החלקים המרכיבים את המזגן.

לקריאה נוספת:

לשמור על הקור

מערכת הקירור ברכב מונעת מהמנוע מלהתחמם ולהתקלקל. החום הרב בחודשי הקיץ יוצר עומס כבד על מערכת הקירור, דבר המאלץ את המנוע לעבוד בתנאים קיצוניים. במסגרת הכנת הרכב לקיץ, יש לבדוק שאין נזילות במערכת, שהצינורות תקינים, שלא מצטברת חלודה, שהמעברים פתוחים ועוד. כל אלה חשובים כדי שהרכב ייסע כהלכה ותימנע מכם חוסר הנעימות שבתקלה תוך כדי נסיעה במקרה הטוב, או גרימת נזקים כבדים למנוע, במקרה הרע.

בכל מקרה, מחוץ לגבולות המוסך, כל נהג צריך לשים לב למפלס תקין של נוזל הקירור ולנורית התרעה על התחממות המנוע. אלו לא דברים שכדאי להתעלם מהם. מיותר כמעט לציין, כי במקרה של הגעת החום למפלס האדום, יש לעצור בצד ולהמתין לסיוע.

לשמור על המתח

המצבר חשוף לחום רב במהלך הקיץ ובשל כך מפיק מתח חשמלי גבוה, מה שעלול להוביל לנזילת חומצה ולגרום לנזק כבד למערכת החשמל. במהלך בדיקה במוסך ייבדק מפלס המים במצבר ותיבחן תקינותו הכללית. גם במקרה של מצבר, עדיף לבדוק אותו מראש ולהחליפו במקרה הצורך, מאשר להמתין ואולי להיתקע עם מצבר לא תקין דווקא בזמן הכי לא מתאים. כידוע, לרוב, חלקי המכונית לא מתחשבים בתוכניות שלנו כאשר הם עומדים לקרוס.   

בשורה התחתונה 

בכל ימות השנה חשוב לשמור על תחזוקת ותקינות הרכב, אבל בחודשי הקיץ הדבר מקבל משנה תוקף. דוגמה אחת היא צלון בחלון הקדמי. התקנת צלון שכזה מגן על הקונסולה המרכזית, על ההגה, על ידית ההילוכים ועל חגורות הבטיחות. נכון, הם לא יהפכו לקרירים ונעימים, אבל לפחות לא תחטפו מהם כוויה וסביר שתוכלו למנוע פליטת מזהמים. דוגמה נוספת היא המגבים. לאחר שימוש מאומץ בחורף, נדמה לנו שאפשר לשכוח מהם בקיץ, אך זו טעות. המגבים מבטיחים ראות טובה בשלל מצבי נהיגה ואי טיפול בהם עלול להוביל להיווצרות סדקים ולהריסתם. יש לבדוק אותם, להחליפם במקרה הצורך ובאותה הזדמנות כדאי למלא את הנוזל לניקוי השמשות.

נסיעה נעימה ובטוחה!