רגע לפני שרוכשים מניות או משקיעים כשותפים בעסק

שוקלים לקנות מניות בעסק קטן? אם העסק נמצא בבעלות של חבר קרוב, בן משפחה או עמית לשעבר, או שיש לכם הזדמנות להיכנס להשקעה טובה? חשוב שתדעו הכל על מנת להגן על עצמכם מפני טעויות.

השקעה עם חבר קרוב או בן משפחה עשויה לגרום לכם לתחושת ביטחון מלאכותית ואמינות רבה בעסקה, בגלל ההיכרות המוקדמת עם העסק, אבל אין זה מספיק לבסס השקעה בעסק רק בשל עניין של היכרות מוקדמת או אמון.

על מנת להגן על עצמכם ולהיות בטוחים מבחינה עסקית ההשקעה אכן כדאית, יש לבצע בדיקת נאותות – העוזרת להבטיח שאתם לא קונים “עסק נכשל” ומשלמים על אוזלת יד או טעויות של בעל העסק, או משלמים עבור פוטנציאל שיכול להיות רחוק או אף פעם לא יוכל להתממש, כפי שהובטח.

לעתים קרובות, כשמניות בעסק מוצעות למכירה, זה בגלל הצרכים העסקיים של הזרמת כספים נוספים לעסק, או בגלל יציאת שותף מהעסק. במקרה בו עסק חווה היפרדות שותפים, הגורמים העיקריים להיפרדות יכולים לנבוע מסיבה בריאותית, סכסוך אישי או בגלל “שהכתובת הייתה על הקיר” והשותפים מבצעים מהלך לפני שמתרחש זעזוע בעסק.

גורמים אלו חייבים להעלות בכם שאלות, כמו מדוע העסק זקוק לכספים?  האם בעלי העסק “חולבים” כספים מהעסק וצוברים חובות? האם הבעלים חסרי כישורים מתאימים ויכולות ניהול פיננסי? האם ההוצאות של העסק פשוט גבוהות מדי ואולי בכלל אין כדאיות עסקית? אם אחד מהשותפים אשר מעוניין להיפרד מהעסק מצוי כבר בסכסוך עם השותף שנותר? ומה היה המקור לסכסוך? זה היה כספי, אישי או שניהם? האם הסיבה היא כי השותף מתרעם על כך שעבד שעות ארוכות בעוד שהשותף השני כמעט ולא תרם דבר לעסק?

זכרו, שאין לכם את האפשרות להיות מודעים לסיפור הסכסוך כולו וכדאי לכם לשמור על ערנות לצורך זיהוי הסימנים שמצביעים על הסכסוך הקיים.

המוכר יכול להיות אופטימי מדי לגבי הפוטנציאל של העסק, מה שעלול לעוור אתכם כקונים לגבי הסיכונים העומדים בהשקעה שבעסק, או לתוצאות וסימני האזהרה הניכרים בדוחות הכספיים. הערכת שווי עסק מקצועית עשויה לעזור לזהות חלק מהסיכונים וסימני אזהרה אלו ולהעריך נכונה את השווי ההוגן של העסק.

סיבה נוספת להזמנת הערכת שווי עסק, היא שלפעמים המחיר המבוקש נקבע על ידי השותף שעוזב את העסק – לרוב, זה מחיר גבוה מאד מהשווי ההוגן של ההשקעה.

לסיכום, השקעה במניות של עסק או כניסה כשותף לעסק לרוב נדרשת להזרמת כספים נחוצים, התרחבות של העסק, או כי אחד מהשותפים מעוניין להיפרד מהעסק. רכישת מניות בעסק או השקעה בעסק יכולה להיות הזדמנות פז בעבורכם, אך עם זאת יכולה גם להוות טעות גדולה ויקרה מאד.

הזמנת הערכת שווי עסק היא הדרך הבטוחה עבורכם לקבלת אומדן נכון לשווי ההוגן של העסק. אומנם לא תוכלו להסיק ממסמך זה מהם הגורמים למכירת חלק מבעלות העסק, אבל תוכלו להיות רגועים, שאתם לא משלמים מחיר גבוה מדי בעבור ההשקעה וכך תוכלו לשים לב אם צצים פרטים חשודים או מגמות מדאיגות בדוחות הכספיים.