איך קונים תנור בישול ואפייה?

לא צריך להיות מאסטר-שף, בשביל להצטייד בתנור אפייה ובישול שיהיה אידאלי לצרכים שלכם, ושישתלב נהדר בסביבת המטבח

לפני שקונים תנור אפייה ובישול, כדאי להבחין בין שתי תצורות של תנורים, השונים ביניהם, והמחייבים התאמתם והשתלבותם במטבח.

תנור משולב

תנור אפייה ובישול משולב, הוא הוותיק מבין שני סוגי התנורים וכשמו כן הוא: משלב בין תנור אפייה, לבין כיריים לבישול, המופעלות חשמל או גז. תנור משולב הוא יחסית גבוה ומגושם, ועומד בפני עצמו בין ארונות המטבח או השיש. 

תנור בנוי

תנור בנוי (או Built-In) אינו כולל כיריים אלא תא אפייה בלבד. הוא מותקן בתוך גומחה בארונות המטבח לפי גובה שמתאים למשתמש – בדרך כלל בגובה העיניים – ומשתלב טוב עם שאר סביבת המטבח. התקנת תנור בנוי מחייבת פתרון אוורור הולם. 

ממדים חיצוניים ופנימיים

מידות חיצוניות של התנור, הן הנתון האלמנטרי שיש להתחשב בו בשביל להתאים את התנור למטבח. תנורים – בין אם הינם בנויים או משולבים – מוצעים במידות סטנדרטיות, שהן עפ"י רוב 55 ס"מ עומק, 50 – 60 ס"מ רוחב ( לרשותם של בעלי ממון או נטיות אפייה נמרצות, עומדים תנורים בעלי רוחב כמעט כפול – עד 90 ס"מ ) ו-55 – 60 ס"מ גובה. כמו שכבר ציינו, תנורים משולבים הם גבוהים יחסית.

 מבחינת ממדים פנימיים, כדאי לדעת שנפח תא האפייה משתנה בין תנור לתנור, ועומד על 50 ליטר לתנורים קטנים יחסית, ועד 109 ליטר לתנורים גדולים במיוחד, כשהרוב המכריע נמצא איפשהו באמצע.

בנוסף, בעוד מרבית הצרכנים מסתפקים בתא אפייה אחד, הרי שישנם דגמים יקרים יותר, הכוללים שניים ואף שלושה תאי אפייה, המאפשרים להכין מספר מטעמים במקביל.

תכניות הפעלה

התנורים הפשוטים והזולים ביותר, כוללים רק גוף חימום עליון ותחתון. מומלץ לא לחסוך, ולבחור תנור מעט יקר יותר, שכולל גם את הפונקציה טורבו (חום חצי-מאולץ) ואף טורבו אקטיבי (חום מאולץ). משמעות הפונקציה, היא אוויר חם שמסתחרר הודות לשימוש במאוורר, כך שהחום מתפזר טוב יותר על פני חלל תא האפייה.

תכניות התנור מבצעות חימום, אפייה, הפשרה, לעיתים גם צליית גריל ואפילו חימום באמצעות גלי מיקרוגל. זכרו שריבוי בתוכניות ייעלה את מחיר התנור. כך שאם אינכם זקוקים לכל כך הרבה יכולות, אולי כדאי שתחפשו תנור עם תכניות בסיסיות יותר.

נוחות בשימוש

בדקו כמה תבניות נכנסות לתנור, ומה גודלן. העדיפו דגם שמצויד במסילות נשלפות – כך יהיה קל ובטוח יותר לשלוף את התבניות. בתנורים משולבים רבים, ישנה מגירה לאחסון תבניות – בהחלט פונקציה טובה שחוסכת מקום אחסון.

בחרו בתנור שהוא קל לניקוי, ועמיד בפני שריטות, ורצוי כזה שדפנותיו הפנימיות עשויות אמייל אחיד.
אם אתם מרבים לאפות, בחרו בתנור שמציע את הטמפרטורה הגבוהה ביותר.
קיים גם דגם המצויד בבקרה דיגיטלית, שמקל על השימוש, אבל, דגם כזה בדרך כלל יהיה יקר יותר מאשר דגם הכולל בקרה מכנית. בנוסף, עלות תיקונו של תנור עם בקרה דיגיטלית תהא יקרה מאד.

עוד פרמטרים שמקלים על החיים עם התנור: זכוכיות שקופות ולא אטומות ותאורת פנים יעילה. מבחינה בטיחותית, רצוי שאותה זכוכית תהייה רב-שכבתית שדרגת החום שלה עומדת על 60 מעלות בלבד בחלקה החיצוני. אם יש סביבתכם ילדים, העדיפו תנור שכולל דלתות הגנה שמאובטחות נגד פתיחה אקראית של ילדים.

שומרים על הניקיון

השתמשתם בתנור, אפיתם חלות שהעלו ריח של נוסטלגיה בבית- דאגו לשמור על התנור שיוכל לענות על תאבונכם שוב. אין לשכוח את ניקיונו הפנימי של התנור. בדגמים זולים ופשוטים, אנחנו נהיה אלו שינקו, אבל בדגמים יקרים יותר, מציע התנור מנגנון ניקוי עצמי.

מנגנון הניקוי העצמי בא לידי ביטוי באמצעות שתי שיטות: האחת, בשיטה הפירוליטית, לאחר שהוא מתחמם לטמפרטורה גבוהה לאורך זמן, נשרפים השומנים שהצטברו בתנור והופכים לאפר – שניתן לנגב באמצעות מטלית. השיטה השנייה, שיטת הניקוי הקטליטית, השומנים (ושאר החומרים המלוכלכים שהצטברו) נשרפים מיד, הודות לדפנות הטפלון בהן עשוי התנור. יש תנורים שניתן לפרק דפנות אלה, ולנקותן.

מחיר ואחריות 

בצעו השוואת מחירים ומחקר באתר. אם אתם רואים פערים מהותיים מלבד שם המותג, זה ככל הנראה בשל פונקציית הטורבו, פיקוד דיגיטלי, מספר תכניות ההפעלה, נפח וגימור התנור. מרבית התנורים זוכים לאחריות של שנה. כמו כל מכשיר חשמלי, ניתן להאריך אותה תמורת תשלום נוסף.

למחפשים שביניכם, תוכלו למצוא מגוון תנורים במדור יד שנייה באתר יד2.