שוכרים דירה? יש כמה פרטים שכדאי שתדעו

עומדים לשכור דירה? קבלו את המדריך שיעשה לכם סדר

 

אנשים רבים חושבים על דירה שכורה כעל אופציה זמינה, נוחה ומהירה למגורים.
אין ספק, שכל מה שקשור להשכרת דירה כרוך בפחות ביורוקרטיה ותכנונים מרכישה של דירה, אבל עדיין יש כמה דברים שעליכם לבדוק בסביבת הבניין, בדירה ובעיקר בחוזה שעליו אתם עומדים לחתום. 

מה סוג האוכלוסייה בשכונה בכלל ובבניין בפרט?

ברור שהבעלים של הדירה יספרו לכם ניסים ונפלאות על הדירה, במיוחד אם מדובר בדירה יקרה שהם מתקשים להשכיר. האחריות שלכם היא לבדוק בעצמכם מה קורה שם, בסביבת הבניין ובשכונה.

איך תעשו זאת? בפשטות – בדקו ובררו פרטים על השכונה במדד הנדל"ן של יד2, שאלו אנשים שמתגוררים שם ואפילו גגלו. בכל מקרה, לפני שאתם מחליטים – קחו את הזמן, סעו או הסתובבו באזור, שבו בבית קפה מקומי ותספגו את האווירה.

בדקו האם גובה שכר הדירה תואם לסוג הדירה ומיקומה

היכנסו לדירות אחרות שפורסמו באותו אזור, ותראו אם שכר הדירה הוא פחות או יותר זהה לדירות אחרות. קחו בחשבון פרמטרים כמו מרפסת, חניה בטאבו ומעלית שמעלים את ערך שכר הדירה.

האם אתם נדרשים לעשות ביטוח דירה?

בעלי דירות נוהגים לעשות ביטוח על הדירה השכורה, שמתחלק בינם ובין השוכרים. כדאי שתדעו שביטוח דירה שכורה מועיל גם לכם, מאחר והוא מבטח אתכם במקרה שמשהו קורה לדירה, או במקרה שמשהו קורה למישהו בדירה (צד ג').

למשל, אם אחד החברים שלכם מחליק בדירה ושובר את רגלו – גם אם זו אשמתו, הרי שזה קרה בדירה שלכם. ביטוח דירה שכורה פותר אתכם בעצם מנטילת אחריות שמשמעותה תשלומים גבוהים מאד לצד הנפגע.

בדקו האם הדירה פורסמה על ידי תיווך או אדם פרטי

אין דבר מעצבן יותר מלגלות, אחרי כל הבירורים, שהדירה פורסמה על ידי משרד תיווך, שעכשיו דורש מכם לשלם גם דמי תיווך שאותם לא תכננתם מראש. דבר ראשון, כדאי שתדעו – החוק לצדכם. אם לא ביקשתם אתם את התיווך וחתמתם על הנושא מול משרד תיווך אתם פטורים מכל תשלום על העניין, ונטל דמי התיווך יפול על מזמין השירות בלבד – בעל הדירה.

בכל מקרה, תמיד בדקו מראש את העניין: משרדי תיווך מחויבים לכתוב "תיווך" במודעה שלהם.

בדקו בשיחה עם השכנים שכל מה שהוצע לכם אכן רלוונטי

אם למשל אתם בוחרים בדירה בגלל המעלית, אבל השכנים יגלו לכם בסוד שהיא מתקלקלת לעיתים קרובות או מושבתת מסיבות כאלה ואחרות, קחו את זה בחשבון.

אותו דבר גם לגבי חנייה, בעלי הדירה יכולים להגיד שיש חניה מפה ועד אוסטרליה, אבל רק השכנים יגידו לכם אם זה באמת נכון, או שקיימת מצוקת חנייה שתמרר לכם את החיים.

בדקו את הדירה פעם בבוקר, ופעם בערב

לפעמים בבוקר יש שקט ושלווה בסביבה של הדירה, ודווקא רעש חזק בשעות הערב. בפעמים אחרות זה הפוך.

אם כך, כדאי לעבור בסביבת הדירה גם בשעות היום וגם בשעות הערב. אתם עלולים לגלות דברים כמו בית ספר סמוך, שלא ידעתם על קיומו, שהצלצולים שלו ממשיכים להרעים גם בשבתות וחגים.

בקשו לשוחח עם הדיירים הקודמים

אם אין להם אינטרס אחר, הדיירים הקודמים יגידו לכם הכל לגבי הדירה: אם בעל הבית טיפוס חביב והגיוני או לחלופין טיפוס משונה ששומר לעצמו מפתח ומרשה לעצמו להיכנס בכל שעות היום לדירתכם.

בנוסף, הם יגלו לכם אם בכל חורף יש נזילות מהגג, אם החלונות מתפרקים והוא לא מוכן לתקן אותם על חשבונו, אם המזגן לא עובד כבר כמה שנים וכו'.

משפחות עם ילדים: שירותים קהילתיים, מוסדות חינוך ועוד

אם יש לכם ילדים, עליכם לוודא שיש לכם כל מה שאתם זקוקים לו במרחק הליכה רגלית מהבית. בתי ספר, מתנ"ס, שירותי בריאות ועוד.

האם בבניין שלכם מתכננים בקרוב תמ"א 38?

בבניינים רבים, מתוכננים פרויקטים של תמ"א 38. עליכם לדעת בוודאות שלא מתכננים גם בבניין שלכם. גם אם בחוזה כתוב שמותר לכם לעזוב במקרה כזה, עדיין זה מצריך שוב היערכות, מציאת דירה אחרת, שוב חוזה חדש, שוב הובלות ועוד.

במידה ולא מפריע לכם לגור בבניין שעומד בפני תהליך תמ"א 38, אתם צריכים לדעת שבתקופת השיפוצים מגיע לכם לשלם שכ"ד נמוך בהרבה.

האם החוזה שלכם מאפשר לכם לעזוב באמצע?

במידה ולא תוכלו או לא תרצו להישאר בדירה – האם יש סעיף שמאפשר לכם למצוא דיירים חלופיים או שאתם נעולים הרמטית? כדאי לבדוק זאת.

האם יש לכם שנה נוספת אופציונלית באותו מחיר?

נהוג לתת בחוזה שנה נוספת כאופציה, באותו מחיר או עם העלאה של 5% בשכר הדירה.

אל תהססו לשאול ולבדוק. בהצלחה ובשעה טובה!