הבניין שלכם עומד לעבור תמ”א 38? כך תצלחו את התהליך

הרווח אמנם גדול, אבל להתגורר בדירה בבניין שעובר תמ”א 38 זה כלל לא פשוט. איך נערכים לזה? התשובות במדריך יד2

דומה שאין דרך טובה יותר בשנים האחרונות להשביח את הדירה שבבעלותכם מאשר פרויקט תמ”א 38. ללא כל השקעה, במאמץ משותף של כלל הדיירים, הופך הבניין המיושן שלכם ל”כמו חדש”, עם מעלית ולרוב גם תוספת שטח ומרפסת שמש. מושלם, לא?

האמת היא שלא. פרויקט תמ”א 38 בכל זאת כרוך במחיר כלשהו מצד בעלי הדירות: אי הנוחות, בלשון המעטה, למתגוררים בנכס בעת התהליך שאורך לרוב בין שנה לשנתיים – החל מהרעש, דרך חסימת המרפסות באופן זמני ועד לאבק הבלתי פוסק. אז מה עושים?

פיח, רעש וחניות חסומות

במהלך העבודות בפרויקט תמ”א 38/1 (כלומר, חיזוק ותוספת לבניין קיים ולא הריסה), על פי רוב הדיירים נשארים לגור בדירתם תוך כדי הבנייה, בהתאם להיקף הפרויקט. “המגורים בתקופה זאת מלווים בהמון רעש, קידוחים, אבק, לכלוך, פסולת וחומרי בניין”,מאשר דני דניאל, יזם ויועץ בתחום תמ”א 38 ופינוי בינוי ומוסיף כי”הגישה לבניין וללובי הופכת לפחות נוחה וחדר המדרגות לרוב משתנה או שנבנה משהו ארעי במקומו.

“החניות נחסמות בתקופה זאת והדיירים נאלצים להחנות רחוק מהבית. לעתים עבודות הבנייה גורמות להפסקות באספקת החשמל, המים, התקשורת והטלוויזיה לדירות שבבניין”.

“כאשר מדובר על חיזוק ותוספת ולא על הריסה, לכאורה יש בכך יתרון, משום שהדיירים אינם חייבים לעזוב את דירתם ולמצוא דיור חלופי”, טוען מוטי אקרמן, הבעלים של “אקרמן בית מכירות נדל”ן”, אך מיד מסייג ומחזק את דבריו של דניאל: “מגורים בבניין שעומד בפני שנתיים של עבודות שיפוץ מאוד מסיביות, עם כל הפיח, העשן, הלכלוך, האבק והפועלים – זאת עשויה להיות צרה לא קטנה”.

יעד להשכרה: סטודנטים וצעירים

לדבריו אם משכירים את הדירה, “סביר להניח שלא תהיה ברירה אלא לתת לשוכרים הנחה גדולה, וזה במידה וניתן יהיה לשכנע מישהו לגור בנכס”.

אם בבניין שלכם עומד להתבצע פרויקט תמ”א 38 והחלטתם להשכיר את הנכס, קהל היעד העיקרי שלכם בחיפוש אחר שוכרים הוא סטודנטים וצעירים, שלא יירתעו מהבלגן מסביב ויתמקדו ביכולתם לגור בדירה איכותית”במחיר נמוך במיוחד, שלא ניתן למצוא כמותו בשוק החופשי”.

לעבור את התהליך בשלום

אם החלטתם בכל זאת להישאר בכנס בעת הפרויקט הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לצלוח את התהליך בשלום:

  • בראש ובראשונה חשוב לבחור קבלן שיש לו ניסיון בביצוע פרויקטים של תמ”א 38, לשוחח עם דיירים שעברו איתו את התהליך ולברר האם הם מרוצים מהיחס שלו כלפיהם במהלך הפרויקט וטיב השירות.

  • יש לבחון בקפידה האם הקבלן מקפיד על כללי הבטיחות וכמובן שיהיו לו ערבויות וביטוחים מתאימים שיכסו היטב במקרים של תקלות.

  • בתקופת הבנייה יש להקפיד לסגור את כל פתחי הבית, בעיקר כשלא נמצאים בו – הן בגלל הלכלוך והאבק שבבנייה והן בגלל שמסתובבים בבניין גורמים זרים – פועלים, מפקחים וספקים שוניםשיכולים לגנוב מהבתים.

  • במרבית המקרים, העבודות מסתיימות בשעה 16:00 אחה”צ ואז יש לכם שקט עד 07:00 בבוקר למחרת, אך חשוב לעגן את שעות הפעילות בהסכם עם היזם.

  • אם הבית מושכר בתקופה זאת, אפשר לסכם עם השוכרים ששכר הדירה לא יעלה בתקופה של שנה או שנתיים אחרי סיום הפרויקט, למרות שהם יקבלו בית גדול יותר הכולל חדר נוסף שהוא גם ממ”ד, מרפסת שמש, מעלית וכדומה.

  • במידה והשוכרים לא מסכימים להישאר, או לשלם שכר דירה מופחת בתקופת הביצוע, אפשר למצוא שוכרים אחרים לטווח קצר בסכומים נמוכים יותר– כאמור כמו סטודנטים עם תקציב נמוך – או כאלו שאינם נמצאים בבית בשעות ביצוע העבודות.

  • חשוב לחתום בהסכם עם הקבלן את משך זמן הפרויקט ולהוסיף קנסות במקרה של איחור – מה ש”ידרבן” אותו לסיים את העבודה בזמן ולא להמשיך את עוגמת הנפש הכרוכה ממילא בתהליך.

לדברי אלי סהר, מנהל חטיבת התחדשות עירונית ביד38 יש עדיפות לבחור ביזם שהוא גם הקבלן בפועל. “לעיתים, דיירים מבלבלים בין יזמים וקבלנים. הדיירים אמנם בוחרים ביזם, אולם במידה ואינו הקבלן המבצע בפועל  – אין לדיירים אפשרות אמיתית לצפות את איכות הבניה של הקבלן המבצע . בד”כ היזמים מבצעים מכרז קבלנים בין הקבלנים המעוניינים לבנות את הפרויקט. ” בנוסף, בחירה במפקח בניה טוב מטעם הדיירים, מעבר לפיקוח על הבניה  של הקבלן , יכול לסייע בתקשורת בין הקבלן לדיירים בזמן הבנייה עצמו.”

 

אלי סהר, מנהל חטיבת התחדשות עירונית ביד38

 

ולמרות הכל, ביצוע תמ”א 38 הוא פרויקט משתלם ביותר לבעלי הדירות: הוא אינו עולה כסף ואי הנוחות הזמנית למתגוררים בנכס זהו למעשה המחיר היחיד שהם משלמים. בתום התהליך הרווח כולו שלכם: בבעלותכם דירה בבניין משודרג ובטוח יותר, עם דירה גדולה ומושקעת יותר.

 

ליצירת קשר עם מומחה יד38

השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם